Generalforsamling i Venstre Skagen mandag aften

Generalforsamling i Venstre Skagen mandag aften

27. januar 2009 - kl. 9:53 - af

Det foregik p√• S√łmandshjemmet, og 34 personer var m√łdt frem for at tage del i generalforsamlingen og h√łre indl√¶g fra den lokale spidskandidat Lars M√łller samt vores nordjyske kandidat til EU, Hans J√łrgen Dalum. Her finder du referatet samt formandens beretning.

Onsdag har vi her p√• SkagensAvis.dk et indl√¶g om Venstre’s nye spidskandiat samt kandidat til EU parlamentet Hans J√łrgen Dalum.

Mandag den 26. januar 2009 kl 18.46 (spisning kl 18.00) p√• Skagen S√łmandshjem

Valgt dirigent:
Aksel Groth

Beretning:
Formandens beretning & dr√łftelse af foreningens forhold ‚Äď findes nedenfor.

Valg:
Valg af formand: Pia Karlsen (genvalgt)
Valg af 2 bestyrelsesmedlemmer:
Anni Norsk (genvalgt)
J√łrgen Fink Petersen (genvalgt)

Valg af 2 suppleanter: Frede Gaardlund og Lis Reinholdt (genvalgt)
Valg af 2 revisorer: Kurt Isaksen og Ole S√łndergaard (genvalgt)

Bestyrelsen konstitueret som f√łlger:
Formand Pia Karlsen
Næstformand Anni Norsk
Kasser: J√łrgen Fink Petersen
Sekretær: Else Langbak
Bestyr. medlem: Anny Larsen
1. suppleant: Frede Gaardlund
2. suppleant: Lis Reinholdt

Regnskab 2008 og budget 2009: Godkendt

Evt.:
Formanden opfordrede forsamlingen til, at vi alle t√¶nker os godt om, s√• vi kan indstille kvalificerede, engagerede samt stabile emner til det kommende KV 2009. Det er vigtigt, at vi i Skagen kan opstille de bedste kandidater til et kommende nyt byr√•d, som vi er sikre p√•, at byens borger gerne ser stemt ind i byr√•det for Venstre. ‚Äď se i √łvrigt beretning d.a.**

Beretning:
Jeg takker for ordet og vil indledningsvis opsummere lidt fra den landspolitiske side

Den borgerlige regering kunne i 2008 fejre sin 7-√•rs f√łdselsdag – syv √•r der har v√¶ret brugt p√• at forandre og forbedre det danske samfund.

Vi har haft skattestop i godt syv √•r, hvilket giver tryghed i √łkonomien for den enkelte familie.
En almindelig arbejder-familie har i 2009 31.000 kroner ekstra til sig selv som f√łlge af regeringens skattepolitik. Danskerne har alts√• f√•et en markant stigning i r√•dighedsbel√łbet, sammenlignet med en videref√łrelse af SR-regeringens skattepolitik. Noget der m√• lune i en ellers turbulent √łkonomisk tid.

Foto: Pia Karslen, Lars M√łller samt Hans J√łrgen Dalum

P√• sundhedsomr√•det har regeringen i 2008 sat endnu mere fart p√•. Sundhedspolitikken er og bliver en topprioritet for Venstre, og alene i 2008 er der brugt hele 18 mia. kroner ekstra p√• sundhed ift. niveauet i 2001. Aktiviteten er h√łjere end nogensinde f√łr, der bliver nu √•rligt opereret n√¶sten 130.000 flere end i 2001. Ventetiderne faldt da ogs√• v√¶sentlig indtil konflikten sidste for√•r satte en stopper for det. Men indtil da virkede regeringens instrumenter, og nu arbejdes der h√•rdt fra alle kanter med at f√• nedbragt puklen igen.

Der afs√¶ttes 350 mio. kr. til et bedre pr√¶hospital indsats i udkantsomr√•derne, bl.a. til etablering af en l√¶gehelikopterordning og til flere l√¶gehuse i udkantsomr√•der med store afstande. Ikke uv√¶sentlig for os, der m√• siges i et eller andet omfang at tilh√łre et udkantsomr√•de.

Efter tre √•r med konstant faldende ledighed er kurven nu kn√¶kket, og ledigheden er igen begyndt at stige. Ledigheden var i 2008 helt nede at vende p√• 1,6 pct. En kombination af h√łjkonjunktur, gunstige markedsvilk√•r og en ikke mindst ansvarlig besk√¶ftigelsespolitik bragte os ned p√• dette lave niveau. Desv√¶rre oplever n√¶sten alle lande lige nu en stigende ledighed bl.a. pga. finanskrisen. I Danmark er vi ret godt rustet til at komme igennem en periode med svage internationale konjunkturer, fordi vi har sparet op i gode √•r. Vi skal desv√¶rre nok forvente en stigning i ledigheden i de kommende √•r. Regeringen s√łs√¶tter en r√¶kke initiativer for at bibeholde en h√łj besk√¶ftigelse. Dels fordi det naturligvis er vigtigt for det danske samfund, men ikke mindst fordi det rammer den enkelte og dennes familie h√•rdt hvis man bliver ledig.

Regionspolitisk er det is√¶r i den senest tid, √¶ndringer omkring sundhedsv√¶snet, der er aktuelt. Regionen skal finde en anden struktur og l√łsning vedr. bl.a l√¶gevagt ordningerne i de sm√• byer og udkantsomr√•derne. Jeg ved, at vores kommunale sundhedsudvalg via byr√•det har indsendt et h√łringssvar. I h√łringssvaret henstilles der til, at der findes alternative l√łsninger til de forsl√•ede √¶ndringer, der jo som bekendt bl.a. arbejder for lukning af vores lokale l√¶gevagt. Hvordan det ender, ved vi endnu ikke, men jeg h√•ber personligt, at de finder en god og for borgerne tryg l√łsning.

I Kommuneforeningens bestyrelse har vi, atter i √•r, haft et gensidigt udbytterigt og godt samarbejde. Vi valgte i marts 2008 ny formand ‚Äď Henrik Buchhave, som p√• en god og velorganiseret m√•de form√•r at samle alle tr√•dene og skabe et godt samarbejde de enkelte v√¶lgerforeninger imellem. Vi vil her i 2009 forts√¶tte vores kvartalsvise f√¶lles medlemsm√łder. Disse m√łder er et super godt forum, hvor medlemmerne ved hj√¶lp af en god politisk debat samt ikke mindst ved at deltage i ide udveksling med s√•vel byr√•dsrepr√¶sentanterne som de √łvrige medlemmer, styrker kommunikationen os alle imellem. Personligt vil jeg i det kommende √•r arbejde for, at vi laver en √¶ndring for den geografiske placering af m√łdestedet for afholdelse af m√łderne, som i dag alle afholdes i Elling. Jeg mener, at vi kan optimere udbyttet og engagementet, ved at holde m√łderne i forskellige dele af kommunen. Eks. et √•rligt m√łde i S√¶by, et i Skagen osv. Jeg kan se mange fordele i, at vi kommer ud og m√łder hinanden i netop vores eget lille lokalomr√•de.

Vi skal fortsat arbejde i en proces, med at blive bedre til at t√¶nke i lidt st√łrre perspektiver og acceptere, at ikke alle tiltag og √¶ndringer, lige er noget vi kan f√• √łje p√• i vores egen by. Det betyder omvendt ikke, at vi skal g√• og f√łle os ‚ÄĚafsat‚ÄĚ. Vi skal dog alle selv g√łre en indsats, hvis vi √łnsker at vores holdninger og ideer skal ses og h√łres! Tilbagel√¶net hed og brok i krogene r√¶kker ingen steder.

Nye udfordringer og nye m√•l venter forude ved de kommende valg her i 2009. Vores kommune, har h√•rdt brug for et system skifte. Det nytter ikke noget, at vi har en masse dr√łmme og visioner, men at det i princippet er andre, der mere eller mindre bestemmer, om de kan gennemf√łres. Venstre skal skabe det r√•derum, som g√łr, at det igen er byr√•det, som styrer udviklingen og vi vil v√¶re med til at s√¶tte en dagsorden for udviklingen i kommunen, det kan bl.a ogs√• ske igennem samarbejde mellem de forskellige byr√•dsgrupper. Vi beh√łver ikke at skulle g√łre det alene.

Vores udgangspunkt er st√¶rkt. Vi har en engageret og trov√¶rdig borgmester kandidat i Lars M√łller. Altafg√łrende bliver, at vi i Venstre stiller med et entydigt bud p√• st√¶rkt kandidathold. Gerne med forslag fra jer. Vi skal v√¶gte at s√•vel vores borgmesterkandidat samt i et vist omfang ogs√• vores byr√•dsmedlemmer og kandidater, skal v√¶re kendte og synlige ansigter i hele kommunen.

I lighed med tidligere √•r, vil vi i Skagen i samarbejde med Raabjerg Sogn`s v√¶lgerforening, indbyde til et f√¶lles opstillingsm√łde ‚Äď formodentlig til april.

Vi havde i 2008 også menighedsrådsvalg. Venstre Skagen fravalgte at stille med en politisk liste, men de af vore medlemmer, der måtte have tid og lyst til arbejdet kunne opstille på Kirkelisten. Her blev 2 af vore medlemmer Рnemlig Anni Norsk og Evald Lynggaard valgt ind.

N√•r man er medlem af et parti, har man en holdning til politik, og man har ofte lyst til at sige sin mening og ikke mindst engagere sig. I disse travle tider sker det ikke gennem mange og lange m√łder, som vi engang kendte dem. Mange medlemmer og andre i omkredsen af Venstre bidrager gerne for en kort bem√¶rkning. Det er af stor betydning, at vi bliver ved med at bidrage i den form, vores ressourcer tillader.

Tak til den √łvrige bestyrelse for et fantastisk godt samarbejde og jeres opbakning. Sidst men ikke mindst tak til jer, som er m√łdt her i aften. Jeg h√•ber, jeg har indfriet jeres forventninger og har kunnet leve op til den tillid, I har vist mig.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i Venstre Skagen mandag aften' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER