Trængsel og fulde huse РSkagen lokalhistorisk forening

Trængsel og fulde huse РSkagen lokalhistorisk forening

27. februar 2009 - kl. 8:21 - af

√Örets gang i Skagen Lokalhistoriske Forening. Formanden for Skagen Lokalhstoriske Forening, Gunnar Bagh, kunne onsdag aften byde velkommen til en snes af foreningens medlemmer, der var m√łdt frem til den ordin√¶re generalforsamling i Tinghuset.

Arkivfoto fra tidligere arrangement i Tingshuset

Uden modkandidater blev Peter Madsen valgt til dirigent. Han konstaterede efter et hastigt blik i dagspressen, at generalforsamlingen var lovlig indvarslet, og gav ufort√łvet ordet til formanden, der fortalte om det forgangne √•r i foreningen, hvor man hyppigt havde oplevet tr√¶ngsel og fulde huse ved arrangementerne.

Da J√łrgen Johansen i september fortalte om “40 √•r i Vestre Opsyn” fik man dog i sidste √łjeblik flyttet foredraget til biblioteket, hvor 150 tilh√łrere lyttede til beretningerne om dagliglivet i plant√łrboligen.
Tidligere p√• √•ret havde Thorkild Vejen holdt 2. del af sit foredrag om Skagen i 50’erne. Begge foredrag er siden blevet skrevet sammen til publikationen “Lussinger og L√¶derhalse”, der udkommer til for√•ret.
Stor success havde foreningen ogs√• med nogle Torsdagskaffem√łder, hvor man helt uforligtende kiggede p√• fotografier fra Gunnar Mathiesens arkiv.

Med et par af byens k√łbm√¶nd har man haft et sonderende m√łde, der forh√•bentlig snart munder ud i et st√łrre arrangement om de mange kolonialhandlere i Skagen.
Det √•rlige m√łde p√• Skagen By- og Egnsmuseum blev skubbet til november, hvor museumsinspekt√łr Morten Karn√łe S√łndergaard fortalte om udstillingen af galionsfigurer.

Jens M√łlbak tryllebandt forsamlingen over to dage, hvor han fortalte sl√¶gtshistorie med rod i den ydmyge del af Vesterby under overskriften “Den Engelske S√łmand”.
Den √•rlige udflugt gik Kristi Himmelfartsdag til L√łkken, hvor man bes√• L√łkken Kunstsamling, L√łkken Museum, L√łkken by og L√łkken Bryghus.
I december afviklede man som s√¶dvanlig “Jul i Tinghuset”, hvor man samtidig kunne pr√¶sentere den l√¶nge ventede bog om “Skagen Ting-, Raad- og Arresthus”.

Senest har foreningen budt p√• billedkavalkaden “Fra Mindest√łtten til Bilholdepladsen”.
Forsamlingen diskuterede problemerne med den manglende plads ved arrangementerne. Skal der opkr√¶ves entr√©? Skal man kunne hente adgangskort? Skal det v√¶re billigere for medlemmer? Skal der v√¶re adgang for alle? Skal man lave udend√łrs arrangementer om sommeren?

Kasserer Erik Skougaard n√¶vnte eksempler p√• hvad de faktiske udgifter kan l√łbe op i ved arrangementerne. Udgifterne harmonerer ikke helt med kontingentbetalingen.
Det blev pålagt bestyrelsen at arbejde videre med problematikken, hvorefter beretningen blev godkendt.

Erik Skougaard, der har fungeret som kasserer siden 1991, fremlagde og fik godkendt det reviderede regnskab, som viste et komfortabelt overskud p√• 6002,48 kr, og i √łvrigt var der genvalg over hele linien, hvilket vil sige, at foreningen ogs√• fremover ledes af Gunnar Bagh, Erik Skougaard, Birthe Bolvinkel, Peter Lundholm, S√łren Raaberg-M√łller og Hans Nielsen.

Den 25. marts ruller foreningens billedkavalkade videre ad hovedgaden, hvor man vil kigge n√¶rmere p√• str√¶kningen fra Gartner Bj√łrnsb√¶k til K√łbmand M√łller. Billedkavalkaderne afvikles ogs√• i sommers√¶sonen, forh√•bentlig til gl√¶de for mange af byens g√¶ster. Foreningen satser p√• at kunne deltage i fejringen af Det Gr√• Fyrs 150 √•rs f√łdselsdag – som ganske vist er overst√•et, men endnu ikke afholdt.
Den 21. maj g√•r turen til Bunkermuseet i Frederikshavn. Endvidere satser man p√• et K√łbmandsm√łde og flere Torsdagskaffem√łder. Der vil alts√• fortsat v√¶re mange gode arrangementer i Skagen Lokalhistoriske Forening.

Medlemskab tegnes ved henvendelse til bestyrelsen eller i Tinghuset, og er Рogså efter generalforsamlingen Рrystende lavt: 40 kr årligt for enkeltpersoner, 70 kr for par.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Trængsel og fulde huse - Skagen lokalhistorisk forening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger