
Nu forbedres trafikforholdene omkring Brovandeskolen
4. juni 2009 - kl. 8:14 - af Hans Chr. Andersen
På mødet i Teknisk udvalg i dag, bliver et punkt vedrørende forbedring af trafikforholdene i området Ankermedet/Skarpæsvej, samt Cronborgvej behandlet.
Årsagen til at dette overhovedet er medtaget på mødet, kunne nemt med rimelig tillægges det arbejde som flere forældre i området har udøvet. Blandt andet via læserbreve i SkagensAvis.dk (Se blandt andet artiklerne: Besigtigelse, Læserbrev )
Godt nok ser det ud til at det kun er rundkørslen Ankermedet/Skarpæsvej som forbedres i år, og at de øvrige forbedringer først kommer med næste år, men det kunne jo tænkes at udvalgsmedlemmerne beslutter anderledes.
Fra dagsordenen til mødet kan blandt andet læses:
Teknisk forvaltning har afholdt møde med repræsentanter fra Ankermedet skole og Brovandeskolen samt beboere fra området.
I den forbindelse fremkom flere problemstillinger i området:
- skoleelever til Brovandeskolen fra Bankekvarteret benytter Bøjlevejen som skolevej
- rundkørslen Skarpæsvej – Ankermedet er udformet forkert
- der er ikke etableret fortov langs Ankermedet og Cronborgvej i forbindelse med de nye udstykninger
Teknisk forvaltning foreslår, at
- der etableres en ny skolesti fra P. Anthonisens Vej til Ankermedet i Nordre Ringvej tracéet. Denne sti vil kunne bruges af begge skolers elever
- midterøen i rundkørslen Skarpæsvej – Ankermedet flyttes, så den ligger i centrum af krydset og der etableres et overkørselsareal
- der etableres fortov lange Ankermedet og Cronborgvej
Overslagsmæssigt kan ændringerne udføres for:
- Etablering af skolesti 880.000 kr.
- Ændring af rundkørsel 260.00 kr.
- Etablering af fortov 825.000 kr.
Teknisk Direktør indstiller, at
- der bevilliges 260.000 kr. fra 10% puljen til udførsel af ændring af rundkørslen Skarpæsvej – Ankermedet
- de øvrige projekter tages med i budgetlægningen for 2010
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Nu forbedres trafikforholdene omkring Brovandeskolen' til en bekendt