Kraftig brand på havnen onsdag aften

Kraftig brand på havnen onsdag aften

3. september 2009 - kl. 0:36 - af

Ca kl 21.30 blev Falcks brandvæsen kaldt ud til en containerbrand ved Skagerak Pelagic . Ved en sådan melding, der i fagsprog hedder “en reduceret udrykning”,  er det procedure at A-sprøjten, 4 mand og en indsatsleder bliver sendt af sted .

“Da vi når frem til ildebranden viser det sig at det ikke er en container, men der i mod en masse paller og plastkar der brænder. Hurtigt får jeg tilkaldt resten af mandskabet fra Falck i Skagen, og også Falck i Ålbæk og frivillige folk fra det kommunale beredskab bliver tilkaldt”, fortæller indsatsleder Jan Iversen. Og han fortsætter ” Pallerne der brænder udvikler så meget strålevarme at vi er bange for at branden skal få sat ild i en af de fabrikker ( SE packing System eller Isværket) der ligger meget tæt på branden.”

Kl. 22.30 er branden under kontrol og bygningerne hos SE packing System og Isværket bliver undersøgt, og det ser ikke ud til at der er sket nogen skade indvendig, hvor i mod  de yderste glas i vinduerne er revnet, og kofangeren på en firmabil hos SE er smeltet.

På spørgsmålet om hvordan man mener branden er opstået, kommer det kort og godt fra Indsatsleder Jan Iversen: De paller og plastkar er i hvert fald ikke selvantændt ! . 

klik på billederne for at forstøøre og læse billedtekst.

  

  

Billeder fra torsdag morgen:

  

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kraftig brand på havnen onsdag aften' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger