Introduktion til havkajak i svĂžmmehallen blev en succes

Introduktion til havkajak i svĂžmmehallen blev en succes

29. december 2009 - kl. 15:37 - af

SĂžndag den 13. december om formiddagen afholdt Skagen Havkajakklub sit fĂžrste introduktionsarrangement til havkajaksejlads i Skagenhallens SvĂžmmehal. Arrangementet havde vĂŠret annonceret i pressen og henvendte sig til personer, som havde lyst til at prĂžve at sejle havkajak under kontrollerede forhold. Inden arrangementet var indkĂžbt 5 nye klubkajakker, som fik deres jomfrusejlads i svĂžmmehallen med primĂŠrt begyndere ombord. Det viste sig under hele arrangementet, at de nyindkĂžbte klubkajakker levede op til de krav, som klubben havde opstillet for en god klubkajak.
Der var tilmeldt 13 personer til arrangementet, men der mÞdte 15 personer op i lÞbet af sÞndag formiddag, De fik hver isÊr en kort instruktion i, hvordan man indstiller fodstÞtterne, sÄ kajakken passer til en og blev herefter undervist i, hvordan man holder pÄ en pagaj og hvordan man anvender den til forskellige ro- og styretag.
Herefter var der mulighed for at prÞve kajaksejlads i praksis. Der blev stille og roligt sejlet rund i bassinet, og det viste sig ret hurtigt, at de stabile klubkajakker gav sÄ megen tryghed pÄ vandet, at rotag snart fÞltes naturligt, og det at vende og dreje bare blev en selvfÞlge.
Samtlige deltagere prÞvede at vÊlte med vilje for at opdage, hvor let det er at komme ud af kajakken, hvis man vÊlter. Derefter skulle de prÞve at tÞmme kajakken for vand og komme op i den igen. De fleste skulle naturligvis have hjÊlp til dette, men en enkelt kunne selv komme op igen uden hjÊlp, hvilket er utroligt godt gÄet pÄ fÞrstedagen. Vi havde sÄgar en enkelt, som prÊsterede at stÄ op i kajakken, sÄ man mÄ sige, at vores klubkajakker er stabile.
Efter turen i bassinet blev der informeret om klubbens sikkerhedsregler for havkajaksejlads, samt om klub-ben, dens aktiviteter og vores fremtidsplaner.
Reaktionerne fra deltagerne var helt igennem positive, og alle gav udtryk for, at de ville melde sig ind i klub-ben. Enkelte kunne ikke vente, og meldte sig ind allerede inden de forlod svĂžmmehallen.
”Det er utroligt, sĂ„ hurtigt kajakken kommer op i fart – bare en skam, at bassinet ikke er lĂŠngere”, udtaler flere af deltagerne samstemmende. ”Det mĂ„ vĂŠre fantastisk at ro havkajak ude pĂ„ havet, hvor der er masser af plads”. Men det er heller ikke uden grund, at havkajakken har fĂ„et tilnavnet ”havets racercykel”.
Der er planer om at gentage arrangementet i det nye Är, sÄ hvis du er interesseret i at prÞve at sejle havkajak og gÞre dine fÞrste forsÞg under kontrollerede forhold, kan du allerede nu ringe til Thorkild Lind pÄ tlf. 21 70 24 76 og blive skrevet op til det nÊste arrangement. Du vil sÄ blive kontaktet, nÄr vi har fastsat en dato.

klik pÄ billederne for at forstÞrre og lÊse billedtekst

  

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Introduktion til havkajak i svĂžmmehallen blev en succes' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER