Introduktion til havkajak i sv√łmmehallen blev en succes

Introduktion til havkajak i sv√łmmehallen blev en succes

29. december 2009 - kl. 15:37 - af

S√łndag den 13. december om formiddagen afholdt Skagen Havkajakklub sit f√łrste introduktionsarrangement til havkajaksejlads i Skagenhallens Sv√łmmehal. Arrangementet havde v√¶ret annonceret i pressen og henvendte sig til personer, som havde lyst til at pr√łve at sejle havkajak under kontrollerede forhold. Inden arrangementet var indk√łbt 5 nye klubkajakker, som fik deres jomfrusejlads i sv√łmmehallen med prim√¶rt begyndere ombord. Det viste sig under hele arrangementet, at de nyindk√łbte klubkajakker levede op til de krav, som klubben havde opstillet for en god klubkajak.
Der var tilmeldt 13 personer til arrangementet, men der m√łdte 15 personer op i l√łbet af s√łndag formiddag, De fik hver is√¶r en kort instruktion i, hvordan man indstiller fodst√łtterne, s√• kajakken passer til en og blev herefter undervist i, hvordan man holder p√• en pagaj og hvordan man anvender den til forskellige ro- og styretag.
Herefter var der mulighed for at pr√łve kajaksejlads i praksis. Der blev stille og roligt sejlet rund i bassinet, og det viste sig ret hurtigt, at de stabile klubkajakker gav s√• megen tryghed p√• vandet, at rotag snart f√łltes naturligt, og det at vende og dreje bare blev en selvf√łlge.
Samtlige deltagere pr√łvede at v√¶lte med vilje for at opdage, hvor let det er at komme ud af kajakken, hvis man v√¶lter. Derefter skulle de pr√łve at t√łmme kajakken for vand og komme op i den igen. De fleste skulle naturligvis have hj√¶lp til dette, men en enkelt kunne selv komme op igen uden hj√¶lp, hvilket er utroligt godt g√•et p√• f√łrstedagen. Vi havde s√•gar en enkelt, som pr√¶sterede at st√• op i kajakken, s√• man m√• sige, at vores klubkajakker er stabile.
Efter turen i bassinet blev der informeret om klubbens sikkerhedsregler for havkajaksejlads, samt om klub-ben, dens aktiviteter og vores fremtidsplaner.
Reaktionerne fra deltagerne var helt igennem positive, og alle gav udtryk for, at de ville melde sig ind i klub-ben. Enkelte kunne ikke vente, og meldte sig ind allerede inden de forlod sv√łmmehallen.
‚ÄĚDet er utroligt, s√• hurtigt kajakken kommer op i fart ‚Äď bare en skam, at bassinet ikke er l√¶ngere‚ÄĚ, udtaler flere af deltagerne samstemmende. ‚ÄĚDet m√• v√¶re fantastisk at ro havkajak ude p√• havet, hvor der er masser af plads‚ÄĚ. Men det er heller ikke uden grund, at havkajakken har f√•et tilnavnet ‚ÄĚhavets racercykel‚ÄĚ.
Der er planer om at gentage arrangementet i det nye √•r, s√• hvis du er interesseret i at pr√łve at sejle havkajak og g√łre dine f√łrste fors√łg under kontrollerede forhold, kan du allerede nu ringe til Thorkild Lind p√• tlf. 21 70 24 76 og blive skrevet op til det n√¶ste arrangement. Du vil s√• blive kontaktet, n√•r vi har fastsat en dato.

klik p√• billederne for at forst√łrre og l√¶se billedtekst

  

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Introduktion til havkajak i sv√łmmehallen blev en succes' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER