Lokalhistoriske Forening indkalder til generalforsamling

Lokalhistoriske Forening indkalder til generalforsamling

10. februar 2010 - kl. 0:31 - af

Skagen Lokalhistoriske Forening indkalder til den Ärlige generalforsamling i Tinghuset. Formanden, Gunnar Bagh, vil ringe med klokken onsdag den 17. februar kl. 19.30 og byde velkommen til en forhÄbentlig fyldt sal.

Foreningen kan se tilbage pĂ„ et aktivt Ă„r med mange fine, velbesĂžgte arrangementer og med en sĂŠrdeles succesfuld bogudgivelse, nemlig Thorkild Vejens “Lussinger & LĂŠderhalse” om Skagen i 1950’erne. Bogen var totalt udsolgt allerede et godt stykke tid fĂžr jul, men foreningen har for nylig besluttet at sĂŠtte et nyt oplag i produktion. Snart vil bogen altsĂ„ atter kunne kĂžbes hos boghandlerne.

Thorkild Vejen – sĂžn af bagermester Pedersen pĂ„ Markvej – var ogsĂ„ en central skikkelse ved arrangementerne den 4. maj og den 3. november, hvor han sammen med Hans Ulrik Vadmann i ord og toner fortalte om henholdsvis Skagen under besĂŠttelsen og Skagen i tyverne.

Foreningen indbĂžd adskillige gange i lĂžbet af Ă„ret til vandringer langs hovedgaden i billedkavalkaderne “Fra MindestĂžtten til Bilholdepladsen” og “Fra Gartner BjĂžrnsbĂŠk til KĂžbmand MĂžller”.

Årets udflugt – den finder altid sted Kristi Himmelfartsdag – gik til Bunkermuseet i Frederikshavn, og om efterĂ„ret fortalte museumsinspektĂžr, mag.art. phd. Morten KarnĂže SĂžndergaard om igangvĂŠrende forskning ved foreningens ĂŠbleskiveakkompagnerede sĂŠsonstart pĂ„ Nordjyllands Kystmuseum, ogsĂ„ kendt som Fortidsminderne.

LÊrer Leif RosenkjÊr Andersen berettede i oktober om Hedeboskolens fÞrste 25 Är og ved den traditionstunge julefest i Tinghuset kunne man hÞre om de mange, mange nisser, der i Êldre tid huserede i RaaberggÄrd og omegn.

IndevÊrende Är startede med en aflysning pÄ grund af det forrygende snevejr. Kurt Lundholm og andre gamle lÞmler skulle have fortalt om Richardbanden. Dette arrangement er i stedet berammet til onsdag den 14. april.

PĂ„ valg ved generalforsamlingen er foreningens nĂŠstformand Peter Lundholm samt SĂžren Raaberg-MĂžller og Arne Ehrenreich.

Foreningen byder pÄ en forfriskning fra Det Kaffehistoriske Laboratorium, og efter generalforsamlingen kigger man pÄ gamle skagen-film.

Billedtekst: Foreningen har taget initiativ til en fornÞjelig gennemgang af Tinghusets billedarkiv om torsdagen. Her er alle velkomne til at kigge med og give deres besyv, sÄ man kan fÄ dateret og identificeret sÄ mange fotografier som muligt.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lokalhistoriske Forening indkalder til generalforsamling ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER