Lokalhistoriske Forening indkalder til generalforsamling

Lokalhistoriske Forening indkalder til generalforsamling

10. februar 2010 - kl. 0:31 - af

Skagen Lokalhistoriske Forening indkalder til den årlige generalforsamling i Tinghuset. Formanden, Gunnar Bagh, vil ringe med klokken onsdag den 17. februar kl. 19.30 og byde velkommen til en forhåbentlig fyldt sal.

Foreningen kan se tilbage p√• et aktivt √•r med mange fine, velbes√łgte arrangementer og med en s√¶rdeles succesfuld bogudgivelse, nemlig Thorkild Vejens “Lussinger & L√¶derhalse” om Skagen i 1950’erne. Bogen var totalt udsolgt allerede et godt stykke tid f√łr jul, men foreningen har for nylig besluttet at s√¶tte et nyt oplag i produktion. Snart vil bogen alts√• atter kunne k√łbes hos boghandlerne.

Thorkild Vejen – s√łn af bagermester Pedersen p√• Markvej – var ogs√• en central skikkelse ved arrangementerne den 4. maj og den 3. november, hvor han sammen med Hans Ulrik Vadmann i ord og toner fortalte om henholdsvis Skagen under bes√¶ttelsen og Skagen i tyverne.

Foreningen indb√łd adskillige gange i l√łbet af √•ret til vandringer langs hovedgaden i billedkavalkaderne “Fra Mindest√łtten til Bilholdepladsen” og “Fra Gartner Bj√łrnsb√¶k til K√łbmand M√łller”.

√Örets udflugt – den finder altid sted Kristi Himmelfartsdag – gik til Bunkermuseet i Frederikshavn, og om efter√•ret fortalte museumsinspekt√łr, mag.art. phd. Morten Karn√łe S√łndergaard om igangv√¶rende forskning ved foreningens √¶bleskiveakkompagnerede s√¶sonstart p√• Nordjyllands Kystmuseum, ogs√• kendt som Fortidsminderne.

L√¶rer Leif Rosenkj√¶r Andersen berettede i oktober om Hedeboskolens f√łrste 25 √•r og ved den traditionstunge julefest i Tinghuset kunne man h√łre om de mange, mange nisser, der i √¶ldre tid huserede i Raabergg√•rd og omegn.

Indev√¶rende √•r startede med en aflysning p√• grund af det forrygende snevejr. Kurt Lundholm og andre gamle l√łmler skulle have fortalt om Richardbanden. Dette arrangement er i stedet berammet til onsdag den 14. april.

P√• valg ved generalforsamlingen er foreningens n√¶stformand Peter Lundholm samt S√łren Raaberg-M√łller og Arne Ehrenreich.

Foreningen byder på en forfriskning fra Det Kaffehistoriske Laboratorium, og efter generalforsamlingen kigger man på gamle skagen-film.

Billedtekst: Foreningen har taget initiativ til en forn√łjelig gennemgang af Tinghusets billedarkiv om torsdagen. Her er alle velkomne til at kigge med og give deres besyv, s√• man kan f√• dateret og identificeret s√• mange fotografier som muligt.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lokalhistoriske Forening indkalder til generalforsamling ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER