
P-afgiften stiger med 20% fra denne sæson
20. marts 2010 - kl. 0:08 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Betalingssæsonen starter, ligesom forrige sæson, fra og med d. 1. april /skærtorsdag og er så gældende frem til og med søndag d. 24.10/skolebørnenes efterårsferie slutter.
På betalingspladserne skal der betales alle dage (mandag til fredag, lørdage, søn- og helligdage) i tidsrummet fra kl. 09.00 til kl. 18.00.
Timeprisen har ligget fast på kr. 10,- siden 2003, men stiger i år med kr. 2,-, så der nu skal betales kr. 12,- pr. time.
Manglende betaling kan medføre en parkeringsafgift på kr. 510,-, så i egen økonomisk interesse er det en god ide’ at huske/købe p-billetten.
6 kommentarer til “P-afgiften stiger med 20% fra denne sæson” under annoncerne.
Rolig nu. Det kan faktisk blive en hel del værre!! Taksten er f.eks. kr. 29,- pr. time i indre København. Hvis det lyder attraktivt, så sender vi gerne Klaus Bondam nordpå.
Se lidt lyst på det – der kommer penge i kommunekassen og bilerne holder ikke så længe. Der skal nok blive plads til os skagboer – ellers er Skagen ikke større end at man kan tage cyklen. Lidt motion er der ingen der har taget skade af 😀
Så må der da for pokker kunne blive penge til renovering af den offentlige
toiletbygning på P-pladsen, Chr.d.X`s vej.
Turister og andet godtfolk skal af med P-afgift – men de vil også gerne af
med vandet!
Godt man snart flytter fra Skagen…
der er ingen p-afgift i frederikshavn så hvis den kommer er det en stor stigning
ja, det er flot, så falder den nok i fr.havn med 40 procent