
Hvad skal vi unge bruge Ungdomshuset til ?
28. april 2010 - kl. 0:50 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Torsdag den 15. april var der mÞde i UngdomsgÄrden. Der var inviteret 2 unge fra alle 7, 8, 9 klasser til at komme med forslag til hvad de gerne vil have skal ske i Ungdomshuset.
Det var S S P ( samarbejdet mellem skoler, familieafdeling og politi ) der havde inviteret til brainstorm og Pizza.
21 unge mennesker var mĂždt op og kom med gode forslag. Pigerne ville gerne have en workshop, hvor man fik viden om sig selv og hudpleje, madklub, bagekonkurrencer, mode show og hygge aften f.eks. med Paradise Hotel.
Drengene vil gerne have en knallert klub hvor de kunne skrue i deres knallerter og lave knallertlÞb. Andre ville have maraton-spilleaften pÄ PC med overnatning i Ungdomshuset. Koncerter og ture ud af huset til Action house i LÞkken., fodbold turnering og hÞvdingbold-turnering.
Alle forslag vil nu blive drĂžftet i samarbejde med personalet i Ungdomshuset og S S P.
Â
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Hvad skal vi unge bruge Ungdomshuset til ?' til en bekendt