
FDF har gjort naturen forÄrs klar
29. april 2010 - kl. 0:24 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Fuglene er begyndt at flÞjte, det betyder at der skal gÞres rent i naturen. Alle FDFérne har vÊret ude at samle affald , som et led den store affaldsindsamling sammen med Danmarks Naturfrednings Forening.
Sidste Är indsamlede FDFerne ca 160 kg affald, mens det i Är er omkring 250 kg ! affald der er ryddet op i naturen.
PÄ billedet herover er det Tumlingene der ses med det affald de indsamlede mandag aften. De vil ligesom SmÄkravlene, Puslingene og Piltene nu fÄ et naturmÊrke til at sy pÄ skjorten.
I sidste uge efterlyste FDF en aftager til de ca 100 trĂŠer de havde i overskud i projektet “Genplant Planeten”. Her har Brovandeskolen meldt sig pĂ„ banen, og skolen er nu i gang med at plante trĂŠerne.
LĂŠs mere om FDF Skagen her
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'FDF har gjort naturen forÄrs klar' til en bekendt