Netto skal flytte – til den gamle Politistation

Netto skal flytte – til den gamle Politistation

31. maj 2010 - kl. 9:22 - af

P√• Plan- og Milj√łudvalgets m√łde i morgen, tirsdag, vil f√łlgende punkt v√¶re p√• dagsordenen: √Ündret anvendelse af ejendommen¬†Rolighedsvej 1, Skagen

 

 

 
Sagsfremstilling
Ny ejer af ovennævnte ejendom anmoder om principiel stillingtagen til etablering af 1.000 m2 dagligvarebutik på ovennævnte ejendom Рen udflytning af nuværende dagligvarebutik beliggende Sct. Laurentii Vej 105. Ejendommen har indtil for nylig været anvendt af Skagen Politi.
Nuv√¶rende bebyggelse nedrives i sin helhed, og der opf√łres nyt butiksbyggeri tilbagetrukket i forhold til Frederikshavnsvej og med kundeparkering foran, 76 parkeringspladser.
Bygningen opf√łres i muret facade, der males og med r√łdt tegltag.
Ans√łgningen begrundes med √łnske om udflytning af butik fra bycenteret til en mere optimal beliggenhed trafikalt og med hensyn til muligheder for parkering.
Ejendommen er beliggende i kommuneplanområde SKA.O.04.02 til offentlige formål, såsom idrætshal- og anlæg, vandrerhjem og politistation. Der er ingen lokalplan.
Jf. kommuneplanretningslinie 1.2.5 kan der udenfor de i detailhandelsplanen udpegede bycentre efter n√¶rmere planl√¶gning etableres dagligvarebutikker med en st√łrrelse p√• op til 1.000 m2 og udvalgsvarebutikker med en st√łrrelse p√• op til 200 m2.

Juridiske konsekvenser
Jf. Lov om planl√¶gning ¬ß 13 stk. 2 skal en lokalplan tilvejebringes, f√łr der gennemf√łres st√łrre udstykninger eller st√łrre bygge- eller anl√¶gsarbejder, herunder nedrivning af bebyggelse.

Planmæssige konsekvenser
Jf. kommuneplanen er m√•let p√• dagligvareomr√•det en decentral butiksstruktur, s√• kommunens borgere f√•r kortest mulig afstand til indk√łbsmulighederne, og transportarbejdet i forbindelse hermed bliver mindst mulig. Derfor er der i kommuneplanrammer for de enkelte boligomr√•der ogs√• skabt mulighed for dagligvarebutikker til omr√•dets forsyning.
En dagligvarebutik på Rolighedsvej 1 vil have en kort afstand fra Vesterby, området ved Stadion og området mellem Frederikshavnsvej og banen. Fra disse områder er der relativt langt til de nuværende dagligvarebutikker i den centrale del af Skagen bymidte.
Afstanden til √łvrige dagligvarebutikker og bycenteret i Skagen er over de 500 meter som er anbefalet mindste afstand for at undg√• utilsigtet centerdannelse jf. Detailhandelsudvalget bem√¶rkninger i forbindelse med seneste revision af detailhandelsreglerne.
Trafikal er beliggenheden god lige ud til overordnet vej med adgang fra Rolighedsvej lige overfor Vandrerhjemmet. Antallet af parkeringspladser er mere end tilstr√¶kkelig til en butik af den ans√łgte st√łrrelse.
Butiksbygningen er i sit ydre s√łgt tilpasset byggestilen i Skagen med mindre sidebygning og materialevalget. Bebyggelsen b√łr arkitektonisk bearbejdes gennem lokalplanprocessen.
Realisering af projektet betinger udarbejdelse af nyt plangrundlag konkret kommuneplantillæg og lokalplan.

Milj√łm√¶ssige konsekvenser
Naboskab til dagligvarebutik kan give st√łjgener i forbindelse med varemodtagelse. Dette forhold skal afklares og sikres im√łdeg√•et i forbindelse med lokalplanl√¶gningen og detailindretning af butik og tilk√łrsel.

Indstilling
Teknik- og Arbejdsmarkedsdirekt√łren indstiller, at
der meddeles principiel tilladelse til igangs√¶tning af ny planl√¶gning, der muligg√łr 1.000 m2 dagligvarebutik p√• ejendommen Rolighedsvej 1, Skagen. Ans√łger forest√•r denne planl√¶gning

12 kommentarer til “Netto skal flytte – til den gamle Politistation” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

12 kommentarer til “Netto skal flytte – til den gamle Politistation”

 • Kresten Langvold

  K√¶re Michael Thomsen……………Du skriver den 31. maj, at du tror der er flere arbejdspladser i NETTO end i kulturhuse!
  Men det er da dejligt med 5 stillinger som kasseekspedienter og et par bestyrer stillinger, men hvor mange bes√łgende tror du der havde v√¶ret i Skagen, hvis kunsten og kulturen ikke havde markesf√łrt Skagen?
  Dette mener jeg at vi kan takke fremsynede m√¶nd, som Degn Br√łndum og Kl√¶bel samt den √łvrige kreds af initiativtagere til Skagens museum for.
  Men hvor er disse fremsynede mænd af idag?
  Det synes ikke at de sidder i vores byråd!

  Og du mener heller ikke, at der er arbejdspladser i gulehuse med r√łde tage.
  Har du spurgt vores ejendomsmæglere og håndværksmestre om de er enig?
  Har du overvejet hvilken pris som Skawboerne kunne have opn√•et for deres gamle huse i √ėsterby, Vesterby, Kappelborg og H√łjen, hvis vores image mere gik i retning af “den ideelle ferieby for discount indk√łb”?

  Summa sumarum, kom ikke her med bemærkninger om kulturens evne til at skabe arbejdspladser, der havde vel næsten ikke været andet end fiskeri i Skagen, hvis det ikke var for de kulturelle initiativer som fremsynede tog i starten af 1900 tallet.
  Der kommer jo ingen til Skagen fordi vi har LIDL, men hvis politistationen var blevet til et moderne kunstmuseum af kvalitet som kunne s√¶tte vores “gamle” museum i perspektiv, kom der jo formodenlig en del nye bes√łgende, man kan jo sp√łrge i Humleb√¶k om de, set i bakspejlet, helst vil ha’ haft Louisiana eller en ny NETTO, da Knud W. og andre fremsynede tog initiativ der?
  Hvis man vil √łdel√¶gge alt hvad disse fremsynede mennesker har bygget op og andre har fors√łgt at passe p√• i mellemtiden, skal man bare bygge flere og st√łrre discount butikker.
  Og hvis man tror at LIDL og NETTO bliver her, når man har smadret Skagens image som kvalitets turist distination og kulturby, tror jeg at man forregner sig.
  Endnu en gang giver man tilladelser til dem, som kun er interesseret i at udnytte en kortsigtet mulighed for √łkonomisk gevinst og som ingen garantier giver for at lade gevinsten blive i byen, i stedet for at underst√łtte de lokale forretninger som k√¶mper for at bevare kvalitetsprofilen i Skagen.
  Der kunne m√•ske oven i k√łbet blive tale om at nye sp√¶ndende f√łdevare specialbutikker i fremtiden gav mulighed for at driftige unge mennesker kunne blive i Deres f√łdeby, hvis man undlod at umuligg√łre alle muligheder ved at lade meget kapitalst√¶rke k√¶deforretninger s√¶tte sig p√• alt.
  Det er ikke sundt for udviklingen at umulig√łre s√•danne muligheder for en bys ungdom, det vil kun √łge den i forvejen sk√¶ve demografiske udvikling.

  Med h√•b om at der endnu er nogen der vil “plante skov ” for at der kan “skoves” kvalitets t√łmmer i fremtiden.
  Kresten Langvold

 • Til Christian M√łrup.
  Jeg bor i Skagen og jeg har ikke over 5 minutter på cykel til en eneste af Skagens butikker.

 • Erik Eriksen

  Var der ikke noget med at ALDI meget gerne vill bygge om/udvide men ikke fik lov? Det ville da v√¶re bedre, at give dem en tilladelse, for deres bygninger og omr√•det omkring er da noget trist noget….
  Mener at der alle er masser af gode indk√łbsmuligheder i Skagen p√•
  dagligvareområdet og helt ærligt, så er afstanden til diverse butikker vel ikke
  noget st√łrre problem for nogen.

 • Christian M√łrup

  Martin Bork bor du på nuværende tidspunkt i nærheden af Netto?

  Du siger at det er de folk der bor i n√¶rheden af Netto som en flytning af Netto vil gavne, dette er jo ikke tilf√¶ldet. Det er jo netop os som bliver ramt, ved at vores indk√łbsmuligheder bliver fjernet. Mange af beboerne p√• f.eks Sct. Laurentii Centret kan selv handle i kraft af Nettos nuv√¶rende beliggenhed.

  Turisterne eller vores “g√¶ster”, som nogen ynder at kalde dem, i det modbydelige “Store Nord” kompleks, og andre af de omkringliggende ferielejligheder, mister ogs√• handelsmuligheder.

  Vi skal endelig have flere parkeringspladser ud imod Christian X’s Vej, de pynter s√• godt og f√•r Skagen by til at fremst√• endnu mere kedelig, grim og almindelig end den desv√¶rre allerede er.

  Ps. Hvorfor var det egentlig n√łdvendigt at nedrive det bevaringsv√¶rdige hus, som l√• ved den nuv√¶rende Netto, hvis de inden for f√• √•r alligevel flytter?

 • Inger Kempff-Nordkap

  K√¶re Pia…vi er bare s√• vante til, at forh√•ndsgodkendelser = tilladelser. F.ex. tror alle skagboere, at HELE banehaven skal v√¶re et gr√łnt √•ndehul midt i byen, men vi bliver snart klogere, ikke? Du h√łrte godt Jens Hedeg√•rds kommentar til dig om ansvarsp√•dragelse, da du ville beskytte naturen ved Nordstrand?

  Det, der g√łr os sarte er, at alt, hvad der besluttes af Frederikshavn for Skagen, aldrig er en forbedring for os fastboende.

  En stor gruppe fra erhvervslivet heroppe har bedt om en pause i massen af lokalplaner, der i lind str√łm flyder om Skagen,- vel 30 p√• 2 √•r. Men nej, hvad bilder Skagen sig dog ind? Som tidligere borgmester Erik S√łrensen sagde p√• sidste byr√•dsm√łde under punktet om Strandklit: Skagboerne vil ikke have, at noget sker i Skagen, men det synes jeg, der skal!

  Gruppen af antikapitalister (socialdemokraterne og SF’erne) synes, at dem med penge gerne m√• √łdel√¶gge Skagen med deres √łnske om hurtige gevinster. 155 nye boliger ved Nordstrand, som man regner med skagboerne vil flytte ud i. Boliger, som samtidigt √łdel√¶gger omr√•det for dem, som nyder dyr m.v. derude, ja, pyt med dem.

  Jeg er ganske harm over, at byrådet ikke passer på byen.

  Hilsen Inger

 • Jeg syntes at det er alletiders hvis Netto for lov til at flytte til Rolighedsvej. Is√¶r for de Mennesker der bor p√• Vesterbyvej og de andre omkringliggende veje da den nuv√¶rende adresse er meget klemt inde og der er altid for lidt Parkeringspladser, Og n√•r de skal have varer om Sommeren med en S√¶ttervogn er panikken total. Den nuv√¶rende bygning s√¶lger de bare til en Feriefond for medarbejdere i Dansk Supermarked adressen er jo perfekt, Det er det der hedder en win win situation.

 • K√¶re Pia Karlsen,
  Du har ganske ret. Overskrifter er beregnet til at v√¶kke opm√¶rksomhed. Og denne fik jo sparket en debat i gang, som kan hj√¶lpe jer politikere til lidt eftertanke. Lad os bare h√łre nogle flere meninger. Det hjalp jo p√• Vestre Strandvej. Men der skulle selvf√łlgelig have st√•et: Skal Netto flytte til …o.s.v.
  ugj

 • Overskriften her, m√• jeg alts√• sige. er temmelig forvr√¶nget, k√¶re redakt√łr. Om den m√•ske udelukkende er anvendt med henblik p√• “at s√¶lge aviser”, skal jeg ikke udelukke. ūüôā Jeg vil dog meget gerne lige knytte f√łlgende kommentar, inden tingene … igen … l√łber helt af sporet!

  Jeg forst√•r ikke hvorledes I kan skrive “netto skal flytte – til den gl. politistation” ? …. vel vidende, at det eneste der egentlig lige nu er tale om, er at forvaltningen har modtaget en anmodning om principiel stillingtagen til etablering af 1.000 m2 dagligvarebutik p√• en ejendom (Rolighedsvej 1) – nemlig en udflytning af nuv√¶rende dagligvarebutik beliggende Sct. Laurentii Vej 105 = Netto!

  Forvaltningen kan jo ikke, uanset om det er i Frederikshavn Kommune eller var i “den gl. Skagen kommune” undlade at foreligge udvalget en s√•dan foresp√łrgsel.

  Som det fremg√•r af indstilligen, skal udvalget f√łrst og fremmest blot tage stilling til, om der kan meddeles principiel tilladelse til igangs√¶tning af en ny planl√¶gning der muligg√łr en 1.000 m2 dagligvarebutik p√• ejendommen Rolighedsvej 1, Skagen. (En planl√¶gning, der kan/skal danne grundlag for en evt, udarbejdelse af ny lokalplan, der efter godkendelse i udvalget, sendes i offentlig h√łrring, derefter sagsbehandles og slutteligt godkendes i byr√•det).

  Helt utroligt, hvis redaktionen p√• denne baggrund skriver “Netto skal flytte – til den gl. politistation”. Selv jeg blev overrasket over dette postulat!

  vh
  Pia Karlsen (V)
  medlem af Plan- og milj√łudvalget

 • Michael Thomsen

  Tror nu store varehuse kunne give flere arbejdspladser end kulturhuse og gule huse med r√łdt tag

 • Det var da langt bedste l√łsning man kunne bruge politistationen til. Beliggenhed t√¶t p√• skoven og p√• en rolig vej – hvad mere skal man bruge for at opf√łre en NETTO-butik!!

  Dette er endnu en beslutning i r√¶kken af tankel√łse afg√łrelser fra den ny Frederikshavn kommune og vores f√¶lles byr√•d. Det er pinligt, intet mindre.
  Jeg m√•ll√łs, forundret og rystet over beslutningsevnen og mangel p√• samme som ‘lokalpolitikerne’ form√•r at skilte med.

 • Skal vores by endnu engang √łdel√¶gges med store varehuse, hvad kommer der bagefter store tomme bygninger. HOLD FINGERNE V√ÜK FREDERIKSHAVN KOMMUNE. TAK

 • Christian M√łrup

  Så skal der vel også foretages en ændring af vejnavnet til urolighedsvej?

  Jeg forst√•r ikke hvorfor man √łnsker Netto flyttet, den ligger i en del af byen, hvor der ikke er andre dagligvareforretninger.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Netto skal flytte - til den gamle Politistation' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER