Referat fra Lokalhistorisk forenings generalforsamling

Referat fra Lokalhistorisk forenings generalforsamling

26. februar 2011 - kl. 0:14 - af

Skagen Lokalhistorisk Forening afholdte i torsdags generalforsamling, og avisen har modtaget nedenstående referat:

Formanden Peter Lundholm kunne kækt byde velkommen til ca. 30 af foreningens 300 medlemmer. 

1. Uden modkandidater blev Hanne Ejstrud valgt til dirigent og hun gav straks ordet videre til formanden. 

2. Beretning

Peter Lundholm fortalte om den uventede situation, bestyrelsen havnede i efter sidste √•rs generalforsamling, hvor den dav√¶rende formand √łnskede at tr√¶de et skridt tilbage. Resultatet blev som bekendt, at Peter Lundholm blev valgt som ny formand, medens Arne Ehrenreich blev n√¶stformand.

Der har v√¶ret holdt 5 m√łder for bestyrelsen, hvor man prim√¶rt har forberedt foreningens arrangementer. L√łbende har man vurderet ordningen med, at der skal afhentes billetter til foredrag m.v. Det er bestyrelsens opfattelse, at det fungerer rimeligt godt.

Hovedgaden blev taget under behandling flere gange i l√łbet af √•ret, hvor man unders√łgte hvem, der byggede hvad og hvem, der boede hvor p√• Sct. Laurentii Vej. Str√¶kningen f√•r nu lov til at hvile en stund, men vil helt sikkert p√• et senere tidspunkt atter tiltr√¶kke sig foreningens opm√¶rksomhed.

√Örets udflugt gik til kunstmuseet i Vraa, og hele to gange m√•tte man have bud efter Kurt Lundholm Christoffersen, s√• alle kunne f√• lejlighed til at h√łre om Richardbandens drabelige meriter.

Efter√•rss√¶sonen startede med foredrag p√• Skagen By- og Egnsmuseum om Skagen i 1800-tallet, og senere p√• efter√•ret fortalte fiskeskipper J√łrgen Ottesen om skagboernes fiskeri i nyere tid.

Jul i Tinghuset f√łlger en skabelon, der daterer sig n√¶sten tilbage til foreningens start for snart 30 √•r siden. Denne gang var det Poul Godsk, der fortalte spr√¶llevende erindringer fra den pure ungdom.

I starten af 2011 fortalte Thorkild Vejen i to omgange om Skagen i kantor Larsens regeringstid.

Formandens beretning blev taget til efterretning uden kommentarer. 

3. Fremlæggelse af revideret regnskab

Kasserer Erik Skougaard fortalte om glæder og sorger ved arbejdet med finanserne, men kunne ikke desto mindre berette om et regnskab, der udviste et overskud på 12.106,94 kr og en formue for foreningen på knap 200.000 kr.

Regnskabet blev godkendt. 

4. Der var ikke indkommet forslag til behandling på generalforsamlingen. 

5. Fremlæggelse af bestyrelsens arbejdsplan

Formanden annoncerede de kommende arrangementer, der byder p√• bes√łg p√• Skagen Skipperskole, en eftermiddag med sagn og skr√łner fra Skagen, et arrangement om mart√łrv og en udflugt til Bangsbo Museum med indlagt foredrag om Johan Knudsen og Bangsbokredsen.¬†

6. Kassereren foreslog u√¶ndret kontingent – svimlende 40 kr for enkeltpersoner og 70 kr for par – hvilket forsamlingen uden t√łven accepterede.¬†

7. Valg til bestyrelsen

Birthe Bolvinkel, Gunnar Bagh, Erik Skougaard og Hans Nielsen genvalgtes alle til bestyrelsen. 

8. Valg af revisor. Hanne Ejstrud blev valgt til ny revisor i stedet for Jens Frederik Hjermitslev. Som revisorsuppleant valgtes Peter H√łjlund.¬†

9. Eventuelt

Knud Hansen anmodede om, at man t√¶nkte p√• de medlemmer, der ikke har adgang til internet, og som derfor er henvist til at blive orienteret om foreningens arrangementer i den trykte presse. Hyppigt er billetterne stort set udleveret n√•r annoncering finder sted. Fra salen blev der foresl√•et, at et mindre antal billetter blev reserveret til folk uden netadgang, eller at billetudlevering f√łrst begynder, n√•r der har v√¶ret annonceret i Skagen Onsdag. Formanden orienterede om, at arrangementerne l√¶gges p√• foreningens hjemmeside (www.skagenlokal.dk) s√• snart aftalerne er truffet, men lovede, at bestyrelsen ville vende sagen endnu en gang.

Sekret√¶ren reklamerede for de s√¶rdeles underholdende torsdag eftermiddage, hvor der er kaffe p√• kanden i Tinghuset, og hvor man samles om at unders√łge, datere og identificere gamle og nye fotorafier.¬†

Herefter kunne dirigenten tr√¶kke sig usk√¶ndet tilbage, og formanden takkede for p√¶n opf√łrsel bade p√• den ene og den anden side af skranken i den gamle retssal.¬†

Efter generalforsamlingen kunne man i Tinghusets Biograf se optagelser fra Skagen Badehotel i 1920’erne, genopleve den magiske augustdag i 1978, hvor Springer k√łbte damerne p√• stranden, m√łde skomager Preben Gedebjerg og forfatteren Ole Wivel samt se et klip fra den nervepirrende film fra 1956 Telefonv√¶senets Automatisering.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Referat fra Lokalhistorisk forenings generalforsamling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER