
Nordmand søger information om pæle i sandet
13. juli 2011 - kl. 11:49 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Redaktionen har modtaget følgende: Hei Skagensavis, familien og jeg var på stranden ved kandestene i forrige uke, der så vi noe som vi lurer på, stokker som er plassert i sanden etter et system, brukes det til noe eller er det Strand ART?
Vakkert var det, kan Skagens avis hjelpe meg med dette?
Mvh. Ib Thomsen
Norge
Vi sender den hermed videre til vores læsere. Skriv en kommentar hvis du kan hjælpe med oplysninger.
klik på billederne for at se dem i de rette proportioner
2 kommentarer til “Nordmand søger information om pæle i sandet” under annoncerne.
















Den nu afdøde strandfoged Henry og hans bror Erik – lavede i Gl. Skagen meget af den slags – det var et led i beskyttelse af sandflugt fra stranden og ind i landet. Mellem pælene blev der lagt fyrretræer – som et andet pileflet.
Vi savner stadig Henry i Højen – han var en ener og en enestående bartender. Paul
Lige det her ved jeg er en familie, som kommer hvert år på ferie. De bor til dagligt i Bombay i Indien og far og 2 sønner på 10 og 12 år elsker at bruge stranden til leg.