
Ny multibane ved Ungdomshuset
30. juli 2011 - kl. 0:57 - af Finn Egelund Pedersen
Ved Ungdomshuset Sct. Laurentius er en helt ny multibane under etablering. En multibane med kunstgræs og med mulighed for forskellige typer boldspil. Det er KH Totalbyg fra Sindal der står for opførelsen af banen. KH Totalbyg er valgt fordi firmaet har stor erfaring i etablering af multibaner. Omkring banen støbes en betonkant hvorpå der opstilles bander, så boldene holdes indenfor området. Endvidere vil banen være oplyst.
Multibanen koster ca. kr. 400.000 og har været et stort ønske længe. Derfor har Ungdomshuset sparet op til projektet igennem længere tid. Nu havde vi endelig fået sparet tilstrækkeligt op og om 2-3 uger er vi klar til at indvie den nye multibane, oplyser en tydeligt begejstret leder af Ungdomshuset, Lene Marianne Thomsen.
Efter lukketid i Ungdomshuset vil banen stadig være åben for alle, der har lyst til at benytte multibanen. Vi mener det kun er rimeligt, at alle byens borgere får adgang til den nye multibane, slutter Lene Marianne Thomsen.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ny multibane ved Ungdomshuset' til en bekendt