Skagen Havkajakklub er blevet 2 år

Skagen Havkajakklub er blevet 2 år

28. september 2011 - kl. 9:22 - af

Mandag den 12. september kunne Skagen Havkajakklub fejre sin 2 √•rs f√łdselsdag.¬†Vi kan se tilbage p√• 2 √•r, hvor der er sket rigtig meget. Siden den 12. september 2009, hvor 8 mand m√łdte frem og blev enige om at stifte Skagen Havkajakklub i tillid til, at flere sikkert ville v√¶re med, er medlemstallet vokset til 45 medlemmer. De fleste medlemmer er fra Skagen, men der er ogs√• medlemmer fra Aalb√¶k og Kandestederne, √Örhus, Horsens, K√łbenhavn og s√•gar Californien.

Klubben har fra starten haft sit udgangspunkt fra en kajakopbevaringscontainer i skurbyen ud mod kongevillaen og har i dag 2 kajakcontainere med plads til 30 kajakker, samt et klubhus for enden af Vestre Strandvej ‚Äď lige ud til vores √łveomr√•de, og n√¶rmeste nabo er kongevillaen.

Klubben har et h√łjt aktivitetsniveau. Dels bliver der roet meget lokalt i klubbens eget rovand, som vi siger. Det vil sige b√•de fra Skagen og sydp√• mod Aalb√¶k, √łstp√• mod Grenen og p√• nord- og vestsiden af Skagen Odde mod Kandestederne. Herudover arrangerer klubben med mellemrum ture til lidt fjernere destinationer, hvor vi l√¶sser kajakkerne p√• vores specialbyggede kajaktrailer og k√łrer hen, hvor vi vil. Her kan n√¶vnes ture til f.eks. Ebeltoft, Sydfynske √łhav, K√łbenhavn, Hirsholmene og Liv√ł, og her sidst i september tager vi en tur op og sejler i den norske sk√¶rg√•rd. Herudover arrangerer vi ture, hvor vi bes√łger andre nordjyske klubber og sejler sammen med dem i deres rovand. Sammenlagt sejler Skagen Havkajakklub mange tusinde kilometer √•rligt.

Men det er ikke kun sejlads m√•lt i antal kilometer. Ogs√• p√• det konkurrencem√¶ssige omr√•de markerer Skagen Havkajakklub sig. I Hirsholm R√¶s som blev afholdt i begyndelsen af august og med deltagelse af roere fra hele landet, havde Skagen Havkajakklub 4 deltagere, som kom hjem med 2 f√łrstepladser og en andenplads i de respektive klasser. Ogs√• tekniktr√¶ning spiller en stor rolle for klubbens medlemmer. Det er b√•de avancerede roteknikker og h√•ndtering af kajakken i h√łje vindstyrker og b√łlger, og ogs√• evnen til at lave et gr√łnl√¶nderrul. I √łjeblikket er der 10 af klubbens medlemmer, som behersker denne teknik, og enkelte har arbejdet videre med det og kan foretage mange forskellige avancerede rul.

Skagen Havkajakklub sejler hele √•ret ‚Äď ikke kun om sommeren, hvor vejret er godt og vandet forholdsvis varmt. Det handler kun om, at p√•kl√¶dningen passer til √•rstiden og vandtemperaturen. S√• n√•r temperaturen falder lidt, sejler vi med v√•ddragt, og om vinteren er den eneste forsvarlige p√•kl√¶dining en t√łrdragt. Naturligvis er der ikke s√• mange lyse timer om vinteren. Derfor benytter vi ogs√• tiden til at tr√¶ne kajakrul og leg i sv√łmmehallen, s√• vi er bedre rustet til sjov i b√łlgerne, n√•r for√•ret kommer.

Hvis man kunne t√¶nke sig at komme i gang med at sejle kajak, er vinters√¶sonnen faktisk et udm√¶rket tidspunkt at starte p√•, da der her er mulighed for at tage de f√łrste rotag i sv√łmmehallens rolige vand. Samtidig er der god mulighed for at komme i gang med at l√¶re redningsteknikker i det varme vand indend√łrs. I √łjeblikket er der i klubben 23 private medlemskajakker og klubben r√•der selv over 5 klubkajakker, som alle medlemmer kan benytte. S√• det er ikke n√łdvendigt at k√łbe sin egen kajak for at komme i gang med at sejle. Som medlem kan du sejle i klubkajak, lige s√• l√¶nge du vil. Den eneste udgift man derfor har, inden man kan komme i gang, er investering i noget passende rot√łj.

N√•r vi er n√•et s√• langt p√• kun 2 √•r, skyldes det ikke kun, at klubben har nogle ildsj√¶le, som l√¶gger et stort stykke arbejde i klubben, men ogs√• at en r√¶kke af byens gode virksomheder, enkelte udenbys og enkelte fra fiskerfl√•den har valgt at v√¶re sponsorer for klubben og st√łtte vores aktiviteter. Det er vi naturligvis meget taknemmelige for.

Man kan læse mere om Skagen Havkajakklub på klubbens hjemmeside http://www.skagenhavkajak.mono.net


Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Havkajakklub er blevet 2 år' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER