Zonta‚Äďklub i Skagen

Zonta‚Äďklub i Skagen

26. oktober 2011 - kl. 3:18 - af

En ny kvindeklub, med sloganet ‚ÄĚkvinder hj√¶lper kvinder‚ÄĚ, er startet i Skagen.

Den nye klub hedder Zonta Skagen, og den er Zonta klub nummer 24 i Danmark.

Zonta er en upolitisk organisation af kvinder med selvstændig virksomhed og kvinder i ledende stillinger.

Den f√łrste Zonta klub blev startet i USA i 1919, og i 1930 stiftedes Zonta International. I dag er der Zonta-klubber i 67 lande, og de har godt 31.000 medlemmer. Den f√łrste Zonta klub i Danmark blev startet i 1935.

Ordet Zonta stammer fra Sioux-indianernes sprog, og betyder √¶rlig og v√¶rdig til tillid, og det er begreber, Zonta klubberne lever op til, fort√¶ller formanden for den nye klub i Skagen, direkt√łr Susane R√łntved.

Form√•let med Zonta klubber er dels at styrke kvinders stilling juridisk, politisk, √łkonomisk, uddannelsesm√¶ssigt, sundhedsm√¶ssigt og erhvervsm√¶ssigt, dels p√• verdensplan at virke for fred og sammenhold mellem mennesker og nationer. Desuden arbejdes der med at fremme retf√¶rdig-hed og universel respekt for menneskerettigheder og retten til fundamental frihed.

Hver Zonta klub sammensættes, så medlemmerne repræsenterer forskellige erhverv. For at blive optaget som medlem, skal man anbefales af et af klubbens medlemmer.

Der er m√łde i Zonta klubben en gang om m√•neden, og m√łderne har et fagligt, kulturelt eller samfundsorienteret indhold.

Zonta klubberne er selvst√¶ndige, men de er ogs√• forbundne p√• landsplan og p√• verdensplan via medlemskab af Zonta International, og det er en vigtig del af medlemmernes engagement, at de st√łtter og hj√¶lper kvinder, b√•de globalt og lokalt.

En del af medlemskontingentet bruges til velg√łrende form√•l. P√• det lokale plan gennem egen klub, og p√• verdensplan gennem Zonta International. Zonta yder bl.a. st√łtte til kvindeprojekter i s√•vel U- som I-lande. Det sker b√•de direkte og gennem forskellige organisationer bl.a. Unicef og Unifem. Zonta har konsultativ status i en r√¶kke FN-organisationer og i EU.

Den nye Zonta klub i Skagen blev chartret i april i år efter en toårig opstartsperiode og har som nævnt nu 23 medlemmer.

Chartringen af klubben markeres med et festarrangement l√łrdag 29. oktober. Da m√łdes klubbens medlemmer og repr√¶sentanter for en r√¶kke andre danske Zonta klubber samt distrikts-govern√łr Raughheidur Hansd√≥ttir fra Island.

Arrangementet begynder på Grenen. Der er eftermiddagskaffe på restaurant De to Have, og om aftenen samles alle til fest i kulturhuset Kappelborg.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Zonta‚Äďklub i Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER