
Russisk-ortodoks “Aftensang” i kirken
23. marts 2012 - kl. 7:00 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Onsdag den 28. marts kl.17.00 kan man komme til endnu en “Aftensang” i kirken – og denne gang en ikke helt almindelig Ă©n af slagsen! Vi fĂ„r nemlig besĂžg af “NEVA-VOLGA”, et vokal-ensemble pĂ„ fem russiske sangere fra Skt. Petersborg.
Den russisk-ortodokse kirke er med rette verdensberĂžmt for sin righoldige kirkesang og sĂŠregne liturgi. “Aftensangen” vil forme sig efter russisk-ortodoks model med diverse traditionelle tekst-led fremsunget af vokalensemblet, efter den liturgiske plan: Indledning – Faderen – SĂžnnen – HelligĂ„nden – Afslutning.
Mod slutningen deltager menigheden sammen med NEVA-VOLGA i afsyngelsen af den velkendte fĂŠlleskirkelige tre-enighedssalme “Aleneste Gud i Himmerig”, i en skĂžn blanding af dansk og kyrillisk! GĂ„ endelig ikke glip af denne i sandhed kirkemusikalske udladning fra en af verdens store kirkeretninger!
Anbefal artiklen via e-mail
til en bekendt