Ny bestyrelse i Golfklubben

Golfklubbens nye bestyrelse. Willy B Hansen, Ivan Bengtsen, Jesper Lyng, Axel Pallesen, Leif Hellsten, Inga Mariager og Jørgen Nielsen.

Ny bestyrelse i Golfklubben

29. marts 2012 - kl. 14:53 - af

Golfklubben Hvide Klit afholdte i går aftes deres årlige generalforsamling. Ca 200 medlemmer var mødt op på Elektromarine, der i år lagde lokaler til.

Efter klubbens, nu forhenværende, formand Theis Jørgensen havde budt velkommen blev der traditionen tro holdt et minuts stilhed, til ære for de medlemmer der gik bort i det forgangne år.

Aftenens dirigent blev Aksel Groth, der konstaterede at alle formalia var i orden, og han kunne erklære generalforsamlingen for lovlig.

Klubbens, nu forhenværende, kasserer Mads Dyhr, gennemgik regnskabet der viste et imponerende overskud på 368.000 kr.

Bestyrelsen havde fremsat to forslag, hvor det ene var en  kontingentforhøjelse for pensionister på 300 kr, således at pensionisterne derved kom på niveau med resten af klubbens voksne medlemmer. Lidt overraskende for mange blev forslaget vedtaget med 171 stemmer for og 61 imod. Allerede inden generalforsamlingen havde alle i bestyrelsen, på nær en, meldt ud at de ikke ønskede genvalg. Derfor skulle der findes seks nye bestyrelsesmedlemmer til, sammen med Ivan Bengtsen, der blev genvalgt, at tegne klubben udad til.

Der blev ikke brug for stemmesedlerne for at finde de nye medlemmer til bestyrelsen, da der “kun” var 7 der stillede op ( se billedet oven over )

Kort efter generalforsamlingen var slut, konstituerede den nye bestyrelse sig med Willy B Hansen som formand.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny bestyrelse i Golfklubben' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger