Festlig standerhejsning i sejlklubben

Festlig standerhejsning i sejlklubben

11. maj 2012 - kl. 0:38 - af

I l√łrdags holdt Skagen Sejlklub sin traditionelle standerhejsning som indledning til den nye sejls√¶son. I √•r var det en lidt speciel begivenhed, da det n√¶sten p√• dato var 30 √•r, siden det flotte klubhus blev indviet.

Det er tegnet af en af klubbens egne medlemmer, arkitekt Christen Justesen og er i stil med de kendte fiskepakhuse p√• havnen. Formanden, Poul Bendixen, der ogs√• var formand, dengang klubhuset blev bygget, benyttede lejligheden til at rose medlemmerne for en stor arbejdsindsats, b√•de under byggeriet i sin tid, men ogs√• i de efterf√łlgende √•r. Der var ogs√• en stor tak til den dav√¶rende Skagen kommune, der ydede √łkonomisk st√łtte til finansiering af projektet sammen med Dansk Sejlunion, Tipsmidlerne via Dansk Idr√¶tsforbund og lokale sponsorer og en god bankforbindelse.

Formanden udtrykte sin gl√¶de over en stor aktivitet i klubben, et godt sammenhold og en stor interesse for sejlsporten ‚Äď der er mange nye medlemmer, og flere er p√• venteliste til en b√•deplads ved klubbens broer i¬† jollehavnen.

Standeren blev hejst af √©t af klubbens √¶resmedlemmer, Lennart Chrisophersen, og efter et rungende Skagen-hurra samledes medlemmerne i klubhuset til en lille sammenkomst for at fejre jubil√¶et.‚ÄĚ


Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Festlig standerhejsning i sejlklubben' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER