Stort løft over kajen på Skagen Havn
10. november 2012 - kl. 9:07 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Lørdag den 27. oktober søsatte Danish Yachts i Skagen deres første SeaStrider nybygning.
Søsætningen, som forløb planmæssigt, er den foreløbige kulmination på bygningen af den første SeaStrider nybygning i en serie skibe af typen SWATH (Small Waterplane Area Twin Hull).
SeaStrider er bygget i kulfiber til transport af passagerer. Den første nybygning skal servicere offshore vindmølleparker, og bliver med sit revolutionerende design en sikker og komfortabel arbejdsplatform under næsten alle vejrforhold.
Forud for lørdagens søsætning var der gået et større planlægnings- og koordinerings arbejde mellem Danish Yachts, NH løft og Skagen Havn.
Der var fra Skagen Havns side fjernet flere lygtepæle, afspærret kajarealer og friholdt plads ved den forstærkede del af vestre tværmole. Ligesom havnen har haft teknisk personel med på kajen ved transport og søsætning af nybygningen.
Danish Yachts er en del af en større klynge af maritim industri, som findes på Skagen Havn. Udover to nybygnings og reparationsværfter, findes der servicevirksomheder inden for alle genrer. Herunder blandt andet el- og smedearbejde, losning, kran- og truckservice samt elektronik, el- og køleanlæg.
Havnen huser ligeledes virksomheder inden for shipping, stevedore, fuel og olie, lodseri, redningsvæsen, proviant og alt hvad den maritime sektor efterspørger.
Tekst og foto: Skagen Havn
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Stort løft over kajen på Skagen Havn' til en bekendt