Skagen har fået en veteranknallertklub

Veteranknallertklubben "TOPSTYKKET" har lige nu 8 medlemmer, og i l√łrdags var 5 af dem p√• " den 1. l√łrdag i april " tur. En tur der gerne skal blive til en tradition hver √•r.

Skagen har fået en veteranknallertklub

10. april 2013 - kl. 12:51 - af

En dr√łm er blevet til virkelighed.

Otte skagboer har startet en veteranknallertklub p√• toppen af danmark og navnet siger n√¶sten sig selv ‚ÄĚTOPSTYKKET‚ÄĚ.

Medlemmerne har genf√łdt deres barndomsknallerter. De forskellige knallertm√¶rker passer ind i generationerne p√• medlemmerne,NSU,VELO,SCO,PUCH,CIAO,HONDA og mange flere.

Et af klubbens vigtigste m√•l er at f√• flere medlemmer meldt ind i klubbens f√¶llesskab. Her har medlemmerne f√•et denne ide at klarg√łre en ‚ÄĚg√¶steknallert‚ÄĚ. Det er en gammel SCO fra 1969 , den skal st√• til r√•dighed for en g√¶st som kunne t√¶nke sig at k√łrer med p√• en klubaften. Renoveringen af g√¶steknallerten foreg√•r i lokalerne hos motorcykelklubben MC.Scavenius, hvor ‚ÄĚTopstykket‚ÄĚ har lejet sig ind. Det er ogs√• her man holder klubaften hver torsdag kl. 19.00. Her skrues der p√• livet l√łs p√• de forskellige knallerter og man hj√¶lper hinanden med de problemer der m√•tte v√¶re med knallerterne.

‚ÄĚDer er store planer for fremtiden og man er allerede i gang med at planl√¶gge et lille tr√¶f, som kommer til at indeholde et veteranknallertl√łb‚ÄĚ siger Ole M√łller ‚ÄĚTopstykkets formand. ‚ÄĚVi h√•ber p√• at se mange veteranknallertvenner til sommer her i Skagen‚ÄĚ siger han.

Inden l√¶nge kan man finde ‚ÄĚTopstykket‚ÄĚ p√• facebook.com og man arbejder ogs√• p√• at lave en hjemmeside med flere informationer og nyheder om veteranknallertklubben p√• toppen af danmark.

Har man sp√łrgsm√•l til den nye knallertklub, eller vil man gerne v√¶re en del af f√¶llesskabet kan man ringe til klubbens formand Ole M√łller p√• Mob: 42 75 23 57 eller kontakte klubbens kasser Jan J√łrgensen p√• 23 63 63 13.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen har fået en veteranknallertklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER