Harald Kongerslev udnævnt til æresmedlem

Harald Kongerslev udnævnt til æresmedlem

17. april 2013 - kl. 9:01 - af

Skagen Møntsamlerforening afholdt torsdag 11. april sæsonafslutning med generalforsamling på Skagen Kultur- og Fritidscenter med 17 deltagere ud af foreningens 40 medlemmer.

I den anledning blev foreningens kasserer gennem de sidste 10 år og medlem fra starten i 1970, Harald Kongerslev, udnævnt til æresmedlem.

I sin tale til Harald Kongerslev sagde formand Villy Johansen.

– Harald: Det er lidt med vemod fra medlemmernes side, du i dag siger stop. Du mener, du har aftjent din værnepligt i foreningen, og det kan du jo såmænd have ret i, da du har været medlem siden starten i 1970 – heraf de sidste mange år som kasserer.

Ingen har som du værnet om Skagen Møntsamlerforening, og hele tiden har forsøgt at holde samling på ”tropperne”. Ikke mindst har du altid været en god kammerat, og dernæst har du også altid taget dig af medlemmernes ve og vel. Vi har altid kunnet komme til dig, og vi har altid fået en fair og reel behandling. Dit arbejde for foreningen, har altid været til ug med kryds og slange.

I de sidste par år, har vi observeret, du har forsøgt at sende din numismatiske interesse videre til dine efterkommere. I Mathilde har du haft en god støtte, og hun viser da også stor interesse for både mønter og postkort, så vi går ud fra, din samlerinteresse er videreført i bedste orden.

Tak er kun et fattigt ord, men jeg bruger det alligevel. I den forbindelse mener jeg, for dine mange år i foreningen, og hvad du har udført. Vi håber at se dig i foreningen i mange år endnu.

Med disse ord vil jeg hermed som formand udnævne dig til æresmedlem for livstid af Skagen Møntsamlerforening. Hjertelig tillykke sluttede formanden, og overrakte diplom i ramme til den afgående kasserer.

Til slut udråbte deltagerne et trefoldigt leve, for det nye æresmedlem.

I sin beretning omtalte formand Villy Johansen foreningen som en god og rar lille forening. Et godt sted at være og hvor det var godt dyrke sin interesse med gode kammerater og ligesindede samlere om numismatikken. Formanden roste også personalet på Kulturcenteret samt centerets gode plads- og parkeringsforhold.

Foreningen har afholdt 8 mødeaftener med formidlingssalg, hvor juleauktionen sidste år i januar var toppen. Gennemsnitligt havde der været et mødeantal på 15 personer. Det havde også været nødvendigt at investere i en ny pc-er for at følge med tiden, og som noget nyt kan man følge foreningens virke på hjemmesiden, der popper op, hvis man på nettet blot skriver Skagen Møntsamlerforening. Disse investeringer havde kostet lidt kroner og øre. Blandt andet derfor var der et underskud på regnskabet.

Til slut bekymrede formanden sig om, hvordan det ville gå i fremtiden – her tænkte han på, hvis Danmark en dag gik over til Euromønt, for så var det en rigtig god idé for kommende møntsamlere allerede nu, at begynde og samle de danske mønter fra – ikke mindst dem der havde noget værdi i katalogerne på nuværende tidspunkt.

Underskud på regnskabet

Kassereren, Harald Kongerslev, gennemgik regnskabet, der viste et underskud på kr. 5.608 -. Underskuddet fremkom ved, de allerede omtalte nødvendige investeringer. Kassebeholdningen var på kr. 1.770 -, mens der var et indestående i Spar Nord på kr. 11.919 -.

Nyvalgt kasserer

Kassereren Harald Kongerslev ønskede ikke genvalg, men fortsætter som menigt medlem i foreningen. Han har de sidste to ønsket at fratræde som kasserer på grund af alder og et svigtende syn, men først nu er det lykkedes at finde en ny kasserer – nemlig Leslie Henriksen.

På grund af det svigtende syn, har Harald Kongerslev gennem de sidste par år støttet sig til barnebarnet Mathilde Kongerslev, der har været ham en god støtte og hjælp med både regnskab og ved mødeaftenerne med auktions- og formidlingssalg.

Formand Villy Johansen, sekretær Tommy Ingvardsen, auktionarius Jørgen Rasmussen og suppleant Finn Pedersen var alle på valg, men blev genvalgt.

Til slut var foreningen vært ved kaffebord med smørrebrød.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Harald Kongerslev udnævnt til æresmedlem' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER