Nyt initiativ indenfor ridesporten savner deltagere

Nyt initiativ indenfor ridesporten savner deltagere

26. april 2013 - kl. 8:00 - af

Dansk Ride Forbund har udviklet en ny form for heldagsst√¶vne, som henvender sig til alle ryttere med interesse for at ride i naturen og samtidig blive tr√¶net i at finde vej og holde styr p√• sin hest gennem en serie gangartspr√łver, forhindringer og √łvelser. St√¶vnet kaldes TREC og blev oprindeligt skabt som led i en erhvervsuddannelse for franske rideguider, men det har siden bredt sig og er blevet meget popul√¶rt i andre lande.

St√¶vnet har kun v√¶ret afholdt en gang f√łr nordenfjords i Hals rideklub, s√• Aalb√¶k R√•bjerg Rideklub er p√• forkant med deres arrangement af et TREC st√¶vne Kristi Himmelfarts dag den 9. maj. Det kan v√¶re derfor, at s√• f√• har meldt sig til, selvom det har v√¶ret bekendtgjort i en m√•ned.

Det kan ogs√• v√¶re, at folk tror, at kravene til hest og rytter er h√łje, men klubben har valgt en udgave, hvor enhver kan v√¶re med ogs√• b√łrn med en tr√¶kker.

Aalbæk Råbjerg Rideklubs arealer grænser op til den store plantage, og orienteringsruten på tolv km er meget afvekslende og helt uden trafik.

Der rides alle mod alle, og den rytter, der har bedst styr på sin hest, vinder. Det går dog mere ud på at have det sjovt end at vinde.

P√• klubbens hjemmeside www.rideklubben-arr.dk¬†findes beskrivelsen af st√¶vnets krav og forl√łb, og der er ogs√• en tilmeldingsblanket.

Fordi der for nuværende er så få tilmeldte har klubbens stævneansvarlige besluttet at frafalde kravet om medlemskab af en rideklub under Dansk Rideforbund for at skabe et bredt kendskab til denne nye aktivitet ved at lade alle og enhver deltage, blot man opfylder sikkerhedskravene.

Tilmeldingsfristen den 25. april udvides desuden til 2. maj som sidste frist. Medlemmerne af klubben glæder sig til at afholde stævnet og give andre ryttere kendskab til deres unikke rideterræn med flot anlagte ridestier.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nyt initiativ indenfor ridesporten savner deltagere' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER