Spar Nord på besøg i Skawdyk

Spar Nord på besøg i Skawdyk

11. september 2013 - kl. 12:03 - af

Skagen Sportsdykkerklub Skawdyk, havde ansøgt Spar Nord Fonden om tilskud til en genoplivningskuffert.

I den anledning kiggede Spar Nords direktør Morten Kock forbi, til Skawdyks klubaften i svømmehallen fredag aften.

Med sig havde Morten det synlige bevis på, at Spar Nord Fonden havde imødekommet klubbens ansøgning.

Skawdyk gav Morten en udfordring, der gik på, at beviset skulle overrækkes på bunden af svømmehallen.

Iført skjorte og slips, tog Morten udfordringen op, og efter lidt instruktion dykkede han og klubbens formand, Simon Hansen, ned på bunden, hvor pengene blev overrakt, overværet af glade klubmedlemmer.

“Pengene giver os mulighed for at indkøbe en genoplivningskuffert, som selvfølgelig er med til at øge sikkerheden i klubben, hvilket helt naturligt er vigtigt i en klub som vores”, siger Simon Hansen. “Vi har mange børn og unge der synes dykning er spændende og det er vigtigt at vi kan tilbyde dem nogle trygge rammer”.

“Så vi er glade for at Spar Nord Fonden, har givet os dette flotte tilskud, og vi må jo sige at vi med aftenens overrækkelse, har haft besøg af en bankdirektør, der er god nok på bunden”, slutter Simon med et smil.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Spar Nord på besøg i Skawdyk' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER