Tuxenparken på byrådsmøde

Tuxenparken på byrådsmøde

17. september 2013 - kl. 12:14 - af

Byrådet holder møde onsdag den 18.september. Et af punkterne på dagsordenen er en endelig vedtagelse af lokalplan for Tuxenparken” (kasernegrunden på Jens Winthers Vej).

I lokalplanen stilles krav om bebyggelsens placering på grunden. Vej- og adgangsforhold, byggehøjde og udformning, samt regulering af terrænet.

Byggeriet Tuxenparken er opdelt i to områder. Dels et område med hotel-lejligheder og tilhørende faciliteter. Dels ferielejligheder med opholds- og udendørs arealer.

Lokalplanen har været i offentlig høring i perioden 7. juni til 2. august.

I denne høringsperiode har der været indsigelser fra to naboer. Indsigelserne har blandt andet drejet sig om trafikforhold omkring Tuxenparken. Desuden bebyggelses-procenten, antallet af parkeringspladser, fælles udendørs arealer og ophævelse af hotelpligt.

For Center for Teknik og Miljø har disse indsigelser ikke givet anledning til ændringer i lokalplanen.

Direktøren med ansvar for Teknik og Miljø har indstillet til, at Plan- og Miljøudvalget anbefaler Byrådet at vedtage den lokalplan, der har været i høring. Denne indstilling blev tiltrådt på møde den 3.september. Dette anbefales senere af Økonomiudvalget den 11. September.

Fag-eksperterne anbefaler således en endelig vedtagelse af lokalplanen uden ændringer. Den politiske beslutning om at realisere den bliver taget af Byrådet.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Tuxenparken på byrådsmøde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger