
Arkivfoto.
Mød den lokale vinavler
19. september 2013 - kl. 6:15 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I forbindelse med Dansk Vindag i Danmark d. 21. september, holder Danmarks nordligste vinavler åbent hus.
Dansk vin er stadig et forholdsvis nyt begreb og ukendt for de fleste danskere, men der ses lovende takter og stigende kvalitet mange steder. Både de røde, hvide og enkelte mousserende vine holder nogle steder et niveau, hvor man ikke sjældent ser anerkendende blikke ved smagninger rundt omkring – både i ind – og udlandet.
Således har Danske vinavlere, både hobby og professionelle avlere vist at det godt kan lade sig gøre at producere vin højt mod nord og i dag har ”Foreningen af danske vinavlere” over 1300 medlemmer, som alle brænder for producere vin i Danmark
For at vise noget af arbejdet frem, er der på denne ene dag om året, mulighed for at møde den lokale vinavler, som vil vise rundt og svare på spørgsmål vedr. dyrkning og beskæring af vinplanter samt vinfremstilling.
Her i Skagen er det Jakob Skytte der tager i mod på middagsol nr 4. i kolonihaverne mellem kl. 13-16.
På foreningens hjemmeside: www.vinavl.dk er oplyst, hvilke vingårde der modtager besøg.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mød den lokale vinavler' til en bekendt