Forrygende foredrag i Skagen Hallen

Forrygende foredrag i Skagen Hallen

12. november 2013 - kl. 9:38 - af

Fredag aften havde Skagen igen fornøjelsen af at have besøg af en yderst veloplagt Chris Macdonald. For anden gang havde LOOP Fitness Skagen inviteret til et forrygende foredrag.

Denne gang med Chris Macdonald`s nyeste foredrag U-TURN.

Aften startede med at Birte Grønfeldt, Marianne og Niels Jørgensen bød velkommen til alle tilhørerne, på vers. Inden Chris Macdonald gik på scenen var der fælles sang – ”Hus orkestret” ATTENTION PLEASE ved Morten og Jonas spillede op til fællessang sang ”En regnvejrsdag i november” af Pia Raug.

Så var vi klar – Chris Macdonald indtog scenen på sig vanlige energiske og humoristiske måde. Inden pausen førte Chris Macdonald os igennem hans bud på, hvad vi selv kan gøre , og hvad den nyeste forskning indenfor sundhed – fra motivation, søvn, stress og til kost viser. Vi hørte om at ”Motion og leg er vitaminer for hjernen” – Glem alt om at sætte jer tilrette i sofaen og blive bombarderet med impulser fra TV. Det falder man bare i søvn af ”lodret”. Vi hørte om, at manglende søvn fører til , at vi tænker og agerer negativt. Vi fik at vide, at vi – mennesket – ikke har et naturligt behov for motion. Men vi ved jo godt , at vi får det personligt godt af at motionere Vi skal have styr på: fokus – handlinger – følelser.

Efter ca. en time var der en kort pause. Anden halvdel af foredraget drejede sig om U-TURN – det er aldrig for sent eller for tidligt at leve sundt. Kan man ved at dreje livsstilen 180 gr. i en sundere retning reducere medicinforbruget – eller måske helt fjerne medicin fra mennesker, der lider af livsstilssygdomme? Det lykkedes i TV programmet ”U-TURN”, hvor 8 syge danskere gennem et intensivt og nøje tilrettelagt program med sund kost, en times daglig motion og mentaltræning har bekæmpet deres sygdomme.

Denne halvdel af foredraget var krydret med fantastiske film indslag, og udtalelser fra en række læger og forskere, som var forundret over resultaterne, Chris Macdonald og deltagerne havde opnået. Så det må konkluderes, at det aldrig er for sent at tage en U-TURN – Livsstilsændring. Som Chris til slut sagde: ”Vær god ved dit hus (krop) – Hvor vil du ellers bo!” Foredraget sluttede med klapsalver til Chris Macdonald for et – igen – forrygende foredrag.

Niels og Marianne Jørgensen fra LOOP Fitness Skagen takkede for en fantastisk aften med en masse gode rüd og eftertanker til at tage med hjem, og herfra en opfordring til at komme i gang med motion.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Forrygende foredrag i Skagen Hallen ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
Š 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger