Danske Ølentusiaster – Skagen afdeling

Danske Ølentusiaster – Skagen afdeling

2. marts 2014 - kl. 7:43 - af

Danske Ølentusiaster er en uafhængig forbrugerorganisation, der siden stiftelsen i 1998 har arbejdet for udbredelsen af og kendskab til godt kvalitetsøl. Vi arbejder for et mangfoldigt udbud af bryggerier, øl og øltyper, vi oplyser og skaber debat om øl, støtter og stimulerer håndbrygning og dansk bryggekunst, sikrer øl en respektfuld behandling samt varetager ølforbrugernes interesser.

Danske Ølentusiaster blev stiftet i september 1998 som den første samlende ølorganisation i Danmark. Foreningen blev stiftet på Carlsens Kvarter i Odense af 22 ølentusiaster fra det meste af landet, og medlemstallet begyndte straks at stige voldsomt til flere tusinde. Senere oprettedes over hele landet lokalafdelinger, hvor hovedparten af foreningens arrangementer afholdes.

Foreningens fundament er begejstrede ølelskere rundt om i landet, og alle kan blive medlem. Som medlem modtager du Danmarks formentligt flotteste foreningsblad, Ølentusiasten, som indeholder en overvældende mængde information om den danske ølverden, der i disse år er inde i en rivende udvikling. Imellem udsendelser af bladet kan du modtage nyhedsbreve via email, så du altid er opdateret om aktuelle øltiltag. Som medlem får du desuden mulighed for at deltage i medlemsmøder over hele landet. Her afholdes typisk ølsmagninger, foredrag, konkurrencer, pubcrawls og fællesspisninger.  På landsplan afholder vi desuden store ølfestivaller, hvor alle landets bryggerier og importører præsenterer stort set alt, hvad der findes af øl på det danske marked. Og ofte lidt til. Flere bryggerier laver nemlig specialbryg kun til vores festivaler. Ydermere arrangerer foreningen specielle bryggeribesøg, rejser til udlandet og studieture.

Hvorfor skal du vide dette? Ja det skal du selvfølgelig, fordi vi er ved at etablere en afdeling af Danske Ølentusiaster i Skagen. Vi er medlemmer i afdelingen af Ølentusiaster i Frederikshavn og vi vil lige så snart vi har skabt et medlemsmæssigt fundament oprette en afdeling i Skagen. I øjeblikket er der ca. 20 skawboer der er medlemmer i Frederikshavn og vi har fået 8 nye medlemmer i løbet af få dages pr-fremstød i Skagen. Vi skal gerne have dette tal forøget i løbet af kort tid, så der bliver basis for mange af de ovennævnte aktiviteter som nævnes. Vi vil gerne lave en afdeling, hvor smagen af det gode og spændende øl kommer i fokus, kombineret med sociale aktiviteter. Vi har mange aktiviteter ”i støbeskeen”.

Af planlagte lokale aktiviteter kan nævnes første aktivitet den 21. marts kl. 19.00 på Skagen Bryghus. Dette er et åbent arrangement, hvor tilmelding foregår på Bryghuset. Prisen for dette arrangement er kr. 200,- og inkluderer en smagekasse fra Bryghuset, tapastallerken samt foredrag ved Bo L. Jensen, som vil formidle en mængde af sin store viden om øl. Denne aften kan man også tilmelde sig til Danske Ølentusiaster – Skagen afdeling. Vil man allerede nu være medlem, kan man tilmelde sig via hjemmesiden ale.dk. Pris for medlemskab er kr. 375,- pr. person om året eller lav et husstandsmedlemskab for kr. 525,- som dækker 2 personer i husstanden.

Vi har flere aktiviteter i kalenderen i løbet af året. Lørdag d.24 maj forventer vi at lave en tur til det Bette Ølhus i Aalbæk, hvor der skal smages på lækre specialøl. Efter sommerferien afholder vi Øllets dag d. 6. september. I slutningen af oktober kombinerer vi det gode øl med den gode mad. Endelig vil vi ikke gå glip af de lækre forskellige juleøl som vi skal prøvesmage og ikke mindst nyde. Endvidere har vi planer om at lave en tur til øllandet Belgien i 2015, såfremt interessen forefindes blandt lokalafdelingens medlemmer.

Planerne er mangfoldige og gåpåmodet er stort hos initiativtagerne Christian Bruun, Jesper Nielsen samt Jens Erik Sørensen. Vi vil glæde os til mange spændende aktiviteter i løbet af året. Højt skum

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Danske Ølentusiaster – Skagen afdeling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER