
Arkivfoto.
Så er det igen tid til turistfiske-auktion
13. juli 2014 - kl. 8:29 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Det er atter sommer – ikke mindst i Skagen – og som en fast tradition, er der igen turistfiske-auktion i auktionshallen på Skagen Havn.
Fredag den 18. juli slår Skagen Fiskeriforening og Lions Club Skagen portene op til nogle fornøjelige timer i auktionshallen.
Der vil blive solgt frisk fisk, skaldyr fra havet og en mængde fin fiskekonserves – skænket af fiskere og virksomheder i fiskeindustrien.
Alt er renset og pakket i grydeklare portioner, lige til en dejlig middag – enten på grillen eller i køkkenet. Der er virkelig mange lækre ting, som kan besigtiges fra kl. 12,00 på auktionsdagen.
Auktionen starter præcis kl. 14,00, hvor vores professionelle auktionarius vil foretage en munter og ikke mindst ”retfærdig” auktion.
Før og under auktionen vil der være mulighed for at nyde et par lune fiskefrikadeller eller en silde- eller laksedog. Der er også mulighed på at svale sig med en kold øl eller sodavand.
Overskuddet fra auktionen vil ubeskåret gå til Skagen Fiskeriforenings Understøttelses- og hjælpefond og Lions Clubs humanitære arbejde.
Ethvert bud er en støtte til dette arbejde, og der er ingen grund til at holde sig tilbage.
Alle håndsoprækninger er en støtte til arrangementet og også en sjov oplevelse på en Sommereftermiddag for hele familien.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Så er det igen tid til turistfiske-auktion ' til en bekendt