√Öbent hus i Havkajakklubben i morgen

√Öbent hus i Havkajakklubben i morgen

1. august 2014 - kl. 9:07 - af

Skagen Havkajakklub blev stiftet i september 2009 og runder nu snart de 5 √•r. Klubben er en aktiv klub og har i √łjeblikket 41 medlemmer. F√¶rdes man ved strandene i og omkring Skagen, vil man ofte kunne se en gruppe havkajakker glide forbi p√• det blanke vand, eller se nogle havkajakroere, som trodser vind og b√łlger p√• en frisk tur langs kysten.

I klubben l√¶gger man stor v√¶gt p√• at fremme gl√¶den ved at sejle havkajak og v√¶re i n√¶r kontakt med naturen. Havkajakken er en mere s√łdygtig kajak end kap- og turkajakker og egner sig s√•ledes fortrinligt til farvandet omkring Skagen. Fra kajakken oplever man s√•ledes naturen p√• n√¶rmeste hold, og kan b√•de se springende fisk og komme t√¶t p√• fuglene og m√łde s√¶ler eller marsvin. Samtidig er man i t√¶t kontakt med elementerne og skal kende sine egne evner og begr√¶nsninger. Klubben har derfor 8 medlemmer, som har taget instrukt√łruddannelser p√• forskellige niveauer, og som kan hj√¶lpe med at udvikle den enkelte roer og dermed v√¶re med til at h√łjne sikkerheden.

Havkajakroning kombinerer natur og sport. Man kan g√• efter de mere stille dage og sejlture i roligt tempo, eller man kan udfordre sig selv med lange ture, ture i et hurtigt tempo eller ture i frisk vind, hvor man tager ud og m√•ske ogs√• surfer p√• b√łlgerne i sin havkajak.

Havkajakroning er oplevelse, og derfor arrangerer Skagen Havkajakklub ogs√• ture til andre steder. Klubben har s√•ledes haft ture til Limfjorden, ture rundt om Fur og Liv√ł, ture til Mariager Fjord, ture til K√łbenhavn hvor turen er g√•et rundt i K√łbenhavn havn og kanalerne med en afstikker til Trekronerfortet eller en tur langs Stevns Klint eller til Det sydfynske √ėhav. Der er ture til den norske sk√¶rg√•rd eller lokalt m√•ske en tur til Hirsholmene eller ned langs vestkysten til Kandestederne. Mulighederne er mange, da klubben r√•der over en specialbygget trailer med plads til 11 havkajakker.

Klubbens faste daglige aktiviteter best√•r af f√¶llesture for alle hver mandag og torsdag aften fra maj til oktober. Turene g√•r typisk sydp√• langs kysten ‚Äď eller n√•r vejret er til det m√•ske en tur ud til Grenen. Herudover arrangeres der mange individuelle ture. Om vinteren er der faste tr√¶ningstider i sv√łmmehallen, hvor der √łves redninger, rul og sikkerhedsrutiner. Og der sejles naturligvis hele vinteren ‚Äď i passende p√•kl√¶dning og passende vejr.

Skagen Havkajakklub holder √Öbent Hus p√• l√łrdag den 2. august fra kl. 10-14. Arrangementet foreg√•r ved stranden lige ud for klubhuset p√• Vestre Strandvej 29. Her er der mulighed for at pr√łve at sejle havkajak under vejledning og ledsagelse af en af klubbens instrukt√łrer. Her er ogs√• mulighed for at f√• en uforpligtende snak med nogle af klubbens medlemmer.

I l√łbet af dagen vil der nogle gange blive arrangeret lidt konkurrencer og andre aktiviteter for nogle af klubbens medlemmer ud for stranden. S√• der er ogs√• nogle underholdende isl√¶t for dem, som kommer ned og kigger p√•. Der er friskbagt kage og noget kaffe til at skylle kagen ned med under hele seancen.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '√Öbent hus i Havkajakklubben i morgen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER