Lucy i Skagen Bio

Scarlett Johansson i en scene fra filmen Lucy.

Lucy i Skagen Bio

17. august 2014 - kl. 8:38 - af

Torsdag 21. august er der premiere pĂ„ en action-thriller – Lucy.

InstruktĂžren Luc Besson fabulerer i Lucy frit over de neurobiologiske teorier om potentialet i den menneskelige hjerne og lader Scarlett Johansson vĂŠre kvinden, der pludselig overskrider grĂŠnsen til denne nye, fagre verden. Koreanske Choi Min Sik spiller Mr. Jang, mens Morgan Freeman og Amr Waked spiller hendes allierede i kampen, der strĂŠkker sig fra Taipei til Paris.

Lucy er blevet kidnappet, har fÄet indopereret en pose med en kemisk substans, som kan drÊbe hende, hvis den brister, og hun er blevet tvunget til at smugle den i sin krop.

Men hvad gangsterbossen Mr. Jang ikke havde forudset, er, at pose faktisk brister, men ikke slÄr Lucy ihjel. I stedet for begynder den at nedbryde de barrierer, der forhindrer hende i at udnytte sin fulde hjernekapacitet. Pludselig tÊnker hun hurtigere, hun kan lÊre nye sprog pÄ fÄ timer, hun kan absorbere uendelige mÊngder af information.

Og virkningen Ăžges – hun kan lĂŠse folks tanker, hun fĂ„r kontrol over objekter, og hvem ved, hvor det stopper. Lucy er pĂ„ vej til at blive et overmenneske.

Det lykkes hende at undslippe sine kidnappere og tage til Paris for at opsÞge en professor, der har forsket i hjernens uudnyttede potentiale. Med hans hjÊlp og med hjÊlp fra politimanden Pierre del Rio prÞver hun at fÄ styr pÄ sine evner, at fastholde sin menneskelighed og at slÄ igen mod Mr. Jangs bande.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lucy i Skagen Bio' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger