
Cykelsti mellem Ålbæk og Skagen
6. september 2014 - kl. 11:02 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
På sit kommende møde den 8. september har Teknisk Udvalg på dagsordenen bl.a. behandling af punktet ”Færdiggørelse af vejudbygning og cykelsti på Skagensvej mellem Ålbæk og Skagen”.
Af sagen fremgår det, at det daværende Nordjyllands Amt arbejdede på en etapevis gennemførelse af den planlagte udbygning af landevejen mellem Ålbæk og Skagen – med tilhørende cykelsti. Udbygningen var planlagt til at ske i 4 etaper, men med nedlæggelsen af amterne i 2007 nåede man kun at udføre de første 2 etaper af projektet. Strækningen er efter kommunalreformen overgået til staten (Vejdirektoratet), og der er efterfølgende ikke foretaget yderligere i projektet. Frederikshavn Kommune – specielt skrivelser fra borgmesteren – har ad 4 omgange i 2007, 2008 og 2009 rettet henvendelse til såvel Transportministeriet som Vejdirektoratet og påpeget behovet for og ønsket om en færdiggørelse af udbygningen af vejstrækningen og cykelstien.
Teknik og miljødirektøren indstiller til Teknisk Udvalg, at udvalget retter fornyet henvendelse til Transportministeriet – med direkte henvendelse til transportministeren – om færdiggørelsen af projektet.
Tekst af Per Rye
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Cykelsti mellem Ålbæk og Skagen' til en bekendt