Kandestederne, hvad har hotelejerne og kommunen gang i?

Kandestederne, hvad har hotelejerne og kommunen gang i?

30. december 2014 - kl. 7:24 - af

Frederikshavn kommune har efter ønske fra blandt andre hotelejerne i Kandestederne udsendt et debatoplæg, der sigter mod at muliggøre udbygning af hotelkapaciteten, etablering af en rækkehusbebyggelse med hotellejligheder samt udstykning af sommerhusgrunde lige op mod Råbjerg Mile fredningen. Såvel udvidelse af hotelkapaciteten som rækkehusbyen kan ske inden for den gældende lokalplan for området.

Det kan dog undre, at hotelejerne vil opføre en så massiv bebyggelse af hotellejligheder, som formentlig kun kan få høj belægning i få måneder om året. Man kan derfor frygte, at rækkehusbyen bliver en spøgelsesby resten af tiden.

Det, der kan undre endnu mere, er, at hotelejerne m.fl. vil udstykke en række grunde på lyngsletten m.m. lige foran hotellerne. Dette område støder op til det store fredede forland nord for Råbjerg Mile, som er et af Danmarks i særklasse allerfineste naturområder. Intentionerne i forslaget er helt uacceptable.

Det er jo blandt andet de store vidder og udsigten, som hotelgæsterne og andre besøgende kommer for at opleve. Hvis udstykningen bliver til noget, skal gæsterne i stedet for at se udover milen kikke direkte ind i baghaven på flere rækker med luksussommerhuse.

Hotellerne i Kandestederne har ellers et naturmæssigt potentiale til at matche det legendariske Svinkløv Badehotel. Den chance vil være endegyldigt forspildt, hvis udstykningen gennemføres.

Ifølge gældende lokalplan skal det område, som foreslås udstykket, udlægges som offentligt tilgængeligt friareal, der ikke må hegnes og som skal holdes åbent for offentlig adgang, herunder adgang til mileområdet ad Nordsøstien. Det er fremsynet planlægning. Debatoplægget lægger op til nøjagtig det modsatte.

Det er ganske givet en lukrativ disposition at sælge sommerhusgrunde lige foran hotellerne (de ligger jo godt), men hvis formålet er at finansiere en fremtidig hoteldrift, forekommer det direkte idiotisk. Hotelejerne saver jo den gren over, de selv sidder på. Man kan frygte, at formålet med det hele blot er at hjemtage en hurtig økonomisk gevinst.

Og hvis Frederikshavn Byråd lovliggør hotelejernes intentioner med en ny lokalplan som et led i at skaffe midler til en trængt kommunekasse, sælger byrådet ud af arvesølvet. Det kan umuligt være i kommunens langsigtede interesse. Arvesølv er jo netop udtryk for særlige værdier, som man har en forpligtelse til at bevare for kommende generationer.

 

Mvh

Jens Chr. Jacobsen

Sommerhusejer, Kandestederne

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kandestederne, hvad har hotelejerne og kommunen gang i?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger