
Verdensballetten tildeles international designpris
22. januar 2015 - kl. 9:52 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
ICMA Award of Excellence har valgt Verdensballettens trykte program som årets bedste, og tildelt programmet to priser
- Bedste forside
- Bedste brug af design og foto
ICMA Award of Excellence er en af de mest eftertragtede priser indenfor grafisk design, og designs fra hele verden er med i opløbet om de prestigefulde priser.
Formålet med prisen er dele viden om grafisk design på tværs af landegrænser, og juryen består af et internationalt dommerpanel med specialister fra hele Europa – fra Danmark designeren Christian Baun.
Verdensballettens arrangør, operasangeren Jens-Christian Wandt siger:
- ”det er altid dejligt at blive påskønnet for det man skaber, men at få tildelt ICMA prisen betyder noget helt særligt. Udover den velfortjente cadeau, som prisen er til vores grafiske samarbejds-partnere hos PS Communication, så viser den også at vores mål – at give vores publikum store oplevelser hele vejen rundt, lykkedes, at alle tiltag omkring Verdensballetten skal matche det høje kunstneriske niveau, som danserne bringer med til Danmark”.
Verdensballetten blev skabt i 2008 og er en forestilling som blander ballet og opera – med solodansere fra The Royal Ballet of London og danske operastjerner. Med Skagen som fundament, har Verdensballetten været en fast sommer-event med forestillinger på særligt udvalgte steder i Danmark – bl.a. Møllerup Gods, Gavnø Slot, Blokhus og Den Tilsandede Kirke i Skagen.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Verdensballetten tildeles international designpris' til en bekendt