
Solceller på taget af Skagens Museum
6. februar 2015 - kl. 14:34 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Plan- og Miljøudvalget skal på sit kommende møde den 10. februar drøfte opsætning af solceller på taget af Skagens Museum.
Center for Teknik og Miljø modtog i efteråret en ansøgning om opsætning af solceller i forbindelse med den igangværende ombygning og udvidelse af museet.
Anlægget består i alt af 225 stk. solpaneler fordelt på 125 stk. (i alt 208 m²) på den nye tilbygning samt 120 stk. (i alt 200 m²) på den eksisterende og bevaringsværdige bygning.
Solcellerne på den bevaringsværdige bygning ønskes placeret på den sydvendte tilbygning, hvor taghældningen er 7° mod vest og beklædt med tagpap. Anlægget vil ikke kunne ses fra de omkringliggende ejendomme inden for en radius af 50 m. Solcellerne får en totalhøjde på 7,5 cm. målt fra tagfladen og bliver tilbagetrukket 1 m. fra tagkanten mod vest og 0,5 m fra gavlen mod syd. På den nye tilbygning bliver solcellerne placeret på de to sydvestvendte tagflader.
Solcellerne vil kunne producere ca. 50 % af museets samlede elforbrug. Ejendommen er omfattet af en lokalplan, som er gældende for udvidelsen af Skagens Museum, hvor lokalplanens formål er at sikre frednings- og bevaringsværdier i de eksisterende bygninger, bl.a. at bevaringsværdig bebyggelse ikke nedrives eller ombygges uden byrådets tilladelse. Bygningen er i lokalplanen optaget som en bevaringsværdig hovedbygning og er desuden registreret i kommuneatlasset for Skagen med en bevaringsværdi på 2.
Juridisk kan der dispenseres fra bestemmelserne i en lokalplan, hvis dispensationen ikke er i strid med planens principper. Eventuel dispensation vil ikke kunne gives uden forudgående naboorientering, med mindre forholdet vurderes af underordnet betydning.
Med hensyn til planmæssige konsekvenser peges der på, at det ansøgte kræver diverse dispensationer, og det slås fast, at solfangere/solceller skal følge tagfladen og ikke må medføre blændingsgener for naboer eller genboer.
Byrådet ønsker generelt at støtte initiativer for at få nedsat energi- og ressourceforbruget i såvel ny som eksisterende bebyggelse til gavn for miljøet og ejernes økonomi.
I sagen indstiller Teknik- og Miljødirektøren, at de ansøgte solceller godkendes, og at udvalget giver de nødvendige dispensationer.
Ønsker man at se skitser og situationsplaner af solcellernes placering samt notat med høring, kommentarer og indsigelser, kan dette link benyttes:
og derefter scrolle til siderne 302-319.
Tekst af Per Rye
1 kommentarer til “Solceller på taget af Skagens Museum” under annoncerne.
















Fint nok med solceller på den nye begning, men fri os fra celle på den gamle. tak.