TOPSTYKKET holder åbent hus

Hver torsdag mellem 19.00- ? hele √•ret rundt afholdes der klubaften. Her er det √Öge, J√łrgen og Jan der hygger sig i klublokalet.

TOPSTYKKET holder åbent hus

17. marts 2015 - kl. 7:34 - af

Veteran knallert klubben TOPSTYKKET i Skagen holder √•bent hus den l√łrdag d. 21. marts 2015 mellem kl. 13.00 og 16.00 i klublokalerne Hedebovej 22 i Skagen, hvor alle interesserede er velkomne.

Der vil v√¶re fremvisning af medlemmernes knallerter og klubben vil v√¶re v√¶rt ved en lille forfriskning. Det vil ogs√• v√¶re muligt at pr√łve en veteranknallert Vi h√•ber p√•, at mange skagboer og andet godtfolk vil benytte lejligheden til at bes√łge os, og m√•ske f√•, hvis man ikke i forvejen har det, en interesse i de gamle knallerter.

S√• √łnsker man at leve sig tilbage i tiden, hvor en knallerten var en del af n√¶sten hver pige og drengs dagligdag, er tiden m√•ske kommet til at melde sig ind i klubben og f√• genopfrisket minderne, samtidig ogs√• f√• stresset at fra en m√•ske travl hverdag.

Der vil på dagen være mulighed for at tegne sig et medlemskab af klubben. Da det også er klubbens håb, flere unge mennesker vil få interesse for veteranknalllerter og melde sig ind, er kontingentet halveret indtil man fylder 18 år.

Veteranknallertklubben Topstykket er en forholdsvis ny klub som blev dannet i 2013 af en lille flok lokale skagboer, der havde en fælles interesse i gamle knallerter, der er ældre end 35 år.

Klubben er i dag vokset sig st√łrre, og har p.t. 24 medlemmer og flere kommer hele tiden til. Medlemmerne kommer fra alle samfundslag, hvor den yngste er 16 og √¶ldste er 70 plus. F√¶lles for dem alle er, at de elsker sig at hygge sig med deres hobby, veteranknallerter, og det kammeratlige samv√¶r.

Skulle man ikke have en veteran knallert, er det ingen hindring for at blive medlem af klubben.

Da klubbens medlemmer hovedsagligt best√•r af unge m√¶nd, eller skal vi kalde det store drenge, h√•ber vi p√•, at der ogs√• vil v√¶re piger, der f√•r √łjnene op for den sjove hobby.

Der er mange forskellige mærker repræsenteret, lige fra Puch, Monark, SCO, Cresent, Suzuki, Kreidler, Yamaha o.s.v

Klubben holder til p√• Hedebovej 22, for √łvrigt de samme lokaler, som MC klubben Scavenius i Skagen, startede i for mange √•r siden.

Vi har foruden klublokale et veludstyret v√¶rksted med bl.a 3 lifte til servicering af k√łret√łjerne. B√•de v√¶rksted og lifte kan frit benyttes af klubbens medlemmer. V√¶rkt√łjet mv. er sponseret af flere erhvervsdrivende b√•de i og uden for Skagen.

Klubben ledes af en bestyrelse på 3 mand.

I klubbens vedt√¶gter fremg√•r f√łlgende:

  • form√•let med klubben er at s√łge veteranknallerter bevaret og udbrede kendskabet til disse k√łret√łjer i offentligheden.
  • afholdelse af forskellige arrangementer √•ret rundt, s√•som l√łb, garagem√łder, stumpemarkeder mv.
  • indholdet af disse arrangementer skal have en klar relevans til veteranknallerter

P√• klubbens √•rlige generalforsamling, som holdes hvert √•r i februar m√•ned, blev det i 2015 vedtaget, at der skulle arbejdes med indk√łb af en eller flere knallerter til klubben, som medlemmerne selv kunne istands√¶tte.

Hver torsdag mellem 19.00- ? hele året rundt afholdes der klubaften.

I vinterperioden samledes man i klubben til hyggeaften, hvor der er fuld aktivitet med at dele nyt om knallerter, erfaring om de forskellige knallerttype/m√¶rker, hj√¶lpe hinanden med at skaffe reservedele eller nye‚ÄĚ knallerter‚ÄĚ, nogle arbejder i v√¶rkstedet osv.

N√•r for√•ret vejret tillader, startes der k√łreture, hvor maskinerne startes op, og der k√łres l√¶ngere og korte ture.

For at k√łre i klubbens regi, kr√¶ves det, at man har erhvervet knallert k√łrekort og har min ansvars forsikring p√• sin knallert.

Flere erhvervsdrivende i Skagen har i forbindelse med deres arrangementer, inviteret klubbens medlemmer til at fremvise deres k√łret√łjer.

I √•r har der allerede v√¶ret udflugt til stumpemarked i √Örs, og der er der planlagt en l√¶ngere tur p√• 2 dage tur rundt i Nordjylland med overnatning i Svinkl√łv. Turen afsluttes i Skagen med en festaften i klubbens lokaler.

Sidste √•r var der arrangeret besigtigelses- og indk√łbstur tur til Sverige, for at bes√łge andre klubber, og for at medlemmerne kunne se, hvad der ogs√• r√łrer sig i veteranknallert verdenen uden for Skagen.

Klubbens bestyrelse arbejder hele tiden med nye ture og andre tiltag.

VEL M√ėDT TIL EN HYGGELIG EFTERMIDDAG

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'TOPSTYKKET holder åbent hus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER