TOPSTYKKET holder åbent hus

Hver torsdag mellem 19.00- ? hele året rundt afholdes der klubaften. Her er det Åge, Jørgen og Jan der hygger sig i klublokalet.

TOPSTYKKET holder åbent hus

17. marts 2015 - kl. 7:34 - af

Veteran knallert klubben TOPSTYKKET i Skagen holder åbent hus den lørdag d. 21. marts 2015 mellem kl. 13.00 og 16.00 i klublokalerne Hedebovej 22 i Skagen, hvor alle interesserede er velkomne.

Der vil være fremvisning af medlemmernes knallerter og klubben vil være vært ved en lille forfriskning. Det vil også være muligt at prøve en veteranknallert Vi håber på, at mange skagboer og andet godtfolk vil benytte lejligheden til at besøge os, og måske få, hvis man ikke i forvejen har det, en interesse i de gamle knallerter.

Så ønsker man at leve sig tilbage i tiden, hvor en knallerten var en del af næsten hver pige og drengs dagligdag, er tiden måske kommet til at melde sig ind i klubben og få genopfrisket minderne, samtidig også få stresset at fra en måske travl hverdag.

Der vil på dagen være mulighed for at tegne sig et medlemskab af klubben. Da det også er klubbens håb, flere unge mennesker vil få interesse for veteranknalllerter og melde sig ind, er kontingentet halveret indtil man fylder 18 år.

Veteranknallertklubben Topstykket er en forholdsvis ny klub som blev dannet i 2013 af en lille flok lokale skagboer, der havde en fælles interesse i gamle knallerter, der er ældre end 35 år.

Klubben er i dag vokset sig større, og har p.t. 24 medlemmer og flere kommer hele tiden til. Medlemmerne kommer fra alle samfundslag, hvor den yngste er 16 og ældste er 70 plus. Fælles for dem alle er, at de elsker sig at hygge sig med deres hobby, veteranknallerter, og det kammeratlige samvær.

Skulle man ikke have en veteran knallert, er det ingen hindring for at blive medlem af klubben.

Da klubbens medlemmer hovedsagligt består af unge mænd, eller skal vi kalde det store drenge, håber vi på, at der også vil være piger, der får øjnene op for den sjove hobby.

Der er mange forskellige mærker repræsenteret, lige fra Puch, Monark, SCO, Cresent, Suzuki, Kreidler, Yamaha o.s.v

Klubben holder til på Hedebovej 22, for øvrigt de samme lokaler, som MC klubben Scavenius i Skagen, startede i for mange år siden.

Vi har foruden klublokale et veludstyret værksted med bl.a 3 lifte til servicering af køretøjerne. Både værksted og lifte kan frit benyttes af klubbens medlemmer. Værktøjet mv. er sponseret af flere erhvervsdrivende både i og uden for Skagen.

Klubben ledes af en bestyrelse på 3 mand.

I klubbens vedtægter fremgår følgende:

  • formålet med klubben er at søge veteranknallerter bevaret og udbrede kendskabet til disse køretøjer i offentligheden.
  • afholdelse af forskellige arrangementer året rundt, såsom løb, garagemøder, stumpemarkeder mv.
  • indholdet af disse arrangementer skal have en klar relevans til veteranknallerter

På klubbens årlige generalforsamling, som holdes hvert år i februar måned, blev det i 2015 vedtaget, at der skulle arbejdes med indkøb af en eller flere knallerter til klubben, som medlemmerne selv kunne istandsætte.

Hver torsdag mellem 19.00- ? hele året rundt afholdes der klubaften.

I vinterperioden samledes man i klubben til hyggeaften, hvor der er fuld aktivitet med at dele nyt om knallerter, erfaring om de forskellige knallerttype/mærker, hjælpe hinanden med at skaffe reservedele eller nye” knallerter”, nogle arbejder i værkstedet osv.

Når foråret vejret tillader, startes der køreture, hvor maskinerne startes op, og der køres længere og korte ture.

For at køre i klubbens regi, kræves det, at man har erhvervet knallert kørekort og har min ansvars forsikring på sin knallert.

Flere erhvervsdrivende i Skagen har i forbindelse med deres arrangementer, inviteret klubbens medlemmer til at fremvise deres køretøjer.

I år har der allerede været udflugt til stumpemarked i Års, og der er der planlagt en længere tur på 2 dage tur rundt i Nordjylland med overnatning i Svinkløv. Turen afsluttes i Skagen med en festaften i klubbens lokaler.

Sidste år var der arrangeret besigtigelses- og indkøbstur tur til Sverige, for at besøge andre klubber, og for at medlemmerne kunne se, hvad der også rører sig i veteranknallert verdenen uden for Skagen.

Klubbens bestyrelse arbejder hele tiden med nye ture og andre tiltag.

VEL MØDT TIL EN HYGGELIG EFTERMIDDAG

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'TOPSTYKKET holder åbent hus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger