
Meld dig som boguddeler
20. marts 2015 - kl. 11:20 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Frederikshavn er med når 100.000 bøger deles gratis ud på Verdens Bogdag
23. april 2015 står folk over hele Danmark, på Færøerne og i Grønland klar til at dele gratis bøger ud. Du kan også melde dig som boguddeler.
Den 23. april 2015 fejres bogen over hele kloden på Verdens Bogdag.
Herhjemme bliver dagen markeret med Danmark Læser Dagen, hvor 4.000 bogelskende borgere vil dele 100.000 bøger ud til folk i deres netværk som sjældent får læst. Det kan være til kolleger, i fodboldklubben eller andre steder, hvor man slår sine folder.
Alle kan melde sig som boguddelere på www.danmarklaeser.dk eller på det lokale bibliotek eller hos boghandleren frem til søndag kl. 24.00 i uge 12.
I Frederikshavn er fire boghandlere og tre biblioteker med i Danmark Læser Dagen. Se listen over alle afhentningssteder på danmarkslaeser.dk, når du tilmelder dig.
Danmark Læser Dagen er en del af kulturminister Marianne Jelveds store læsekampagne, som skal få flere til at læse mere.
”I litteraturen møder vi andre mennesker. Vi hører om deres liv og tanker. Det gør os bedre til at forstå både os selv og verden. Det er det unikke litteraturen kan. Derfor håber jeg, at så mange som muligt vil bruge Danmark Læser Dagen til at dele en god læseoplevelse med en nabo, kollega eller en helt tredje,” siger kulturminister Marianne Jelved.
Som boguddeler modtager man en kasse med 25 bøger til uddeling. Hver kasse indeholder fem forskellige titler, som landets forlag har budt ind med. De fem titler er valgt af et uvildigt panel.
Fakta
Den 23. april er udnævnt til Verdens Bogdag af UNESCO. Datoen er valgt, fordi det er William Shakespeares fødselsdag og samtidig dødsdagen for forfatterne Miguel de Cervantes og Inca Garcilaso de la Vega.
Kulturminister Marianne Jelved har afsat 20 mio. kr. over fire år til initiativet Danmark Læser, der ud over Danmark Læser-dagen indeholder en konkurrence mellem landets kommuner om at blive den bedste læsekommune. Frederikshavn Kommune deltager med projektet FACE OFF – FIK Læser.
Undersøgelser viser, at 40 % af befolkningen enten aldrig læser skønlitteratur eller gør det relativt sjældent. Gennem initiativer og samarbejder med rod i danskernes lokalmiljøer skal Danmark Læser få flere til at gå på opdagelse i skønlitteraturen og i det fællesskab, som litteraturen åbner for læserne.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Meld dig som boguddeler' til en bekendt