Formandsskifte i m√łntsamlerforeningen

Fra venstre foreningens nye formand, Carl Chr. Burmeister, fotograferet sammen med resten af bestyrelsen, Leslie Henriksen, den afg√•ede formand Villy Johansen, J√łrgen Rasmussen, Tommy Ingvardsen og Peter Larsen.

Formandsskifte i m√łntsamlerforeningen

15. april 2015 - kl. 8:20 - af

Den ‚ÄĚgamle‚ÄĚ formand udn√¶vnt til √¶resmedlem.

Skagen M√łntsamlerforening har afholdt generalforsamling i lokalerne p√• Kultur- og Fritidscenteret p√• Kirkevej, hvoraf 14 medlemmer af foreningens i alt 39 var m√łdt op.

Formand Villy Johansen √łnskede ikke genvalg, og i hans sted valgtes Carl Chr. Burmeister som ny formand for foreningen.

Inden Villy Johansen takkede helt af, aflagde han sin sidste beretning, hvor han fortalte, at foreningen i l√łbet af s√¶sonen havde haft 7 m√łdeaftener samt en enkelt om eftermiddagen, hvilket var juleauktionen. 81 % af de udbudte effekter var blevet solgt, hvilket formanden betegnede som tilfredsstillende. I alt havde der v√¶ret udbudt 2074 numre lige fra gamle m√łnter, gamle pengesedler, n√łdpengesedler, n√łdm√łnter, porcel√¶nsm√łnter, poletter, medaljer, rationeringsm√¶rker, rodekasser, nissekort og postkort som is√¶r var fra Skagen, som medlemmerne kunne byde p√•.

Skagen-postkortene er efterh√•nden blevet et st√łrre samlerobjekt. Det er ikke bare samlerne i Skagen eller skagboerne, men i det hele taget kan man se, det er over det ganske land ‚Äď i hvert fald hvis man f√łlger lidt med p√• diverse auktioner p√• internettet, var formandens holdning.

I l√łbet af √•ret havde foreningen f√•et flere henvendelser fra folk, som l√• inde med ting og sager, som kunne interessere m√łntsamlerne. Disse ting var kommet p√• auktion og p√• denne m√•de afsat til medlemmerne. Flere var da ogs√• blevet gl√¶delig overrasket, n√•r afregningen var ankommet.

Til slut sagde formanden.

– Jeg g√•r af som formand. Indr√łmmet ‚Äď det er for mig lidt vemodigt, og jeg kan da ogs√• godt m√¶rke, stemmen b√¶ver lidt, for jeg vil gerne det her og √łnsker Skagen M√łntsamlerforening alt godt i fremtiden. Jeg ville gerne forts√¶tte, men mit helbred skranter, og nu er det tid at stoppe. Jeg ved godt, jeg de sidste 2 perioder har sagt ja til at forts√¶tte, men det har v√¶ret under pres.

Inden jeg stopper helt, vil jeg gerne sige jer alle tak for godt kammeratskab og samarbejde. En s√¶rlig tak skal min bestyrelse have, p√• grund af de altid har st√łttet mig, og vores samarbejde har v√¶ret fortr√¶ffeligt.

Tak alle sammen var formandens sidste ord, inden han lod sin beretning gå til afstemning.

Lille overskud

Kassereren Leslie Henriksen oplæste regnskabet, der viste et lille overskud på kr. 2.089, -.

På en sparekassebog stod der kr. 14.396, -, og kassebeholdningen var kr. 3.986, -.

Ny formand

Nyvalgt til bestyrelsen blev Carl Chr. Burmeister, der tr√¶der direkte ind som formand. Genvalg var der til bestyrelsesmedlemmerne Tommy Ingvardsen og J√łrgen Rasmussen. Som suppleant til bestyrelsen valgtes Frilev Emil Pedersen. Bilagskontrollanten, Birka Pedersen blev genvalgt.

Indkomne forslag

Bestyrelsen havde tre forslag, som alle blev vedtaget. Blandt andet blev m√łdetidspunktet om aftenen √¶ndret fra 19.30 til 19.00 med eftersyn fra 18.30.

Æresmedlem

Den afgåede formand, Villy Johansen, blev udnævnt til æresmedlem, og det job havde næstformand Peter Larsen fået.

Hvis Villy Johansens stemme b√¶vede og rystede lidt, s√• var det ikke bedre, da n√¶stformand Peter Larsen holdt √¶restalen for Villy Johansen. De to tilsammen har haft et flot prisv√¶rdigt og kollegialt samarbejde, som s√¶tter Skagen M√łntsamlerforening i relief.

I sin ærestale sagde Peter Larsen.

– Villy; det er lidt med vemod fra medlemmernes side, du i dag siger stop. Du mener, du har aftjent din v√¶rnepligt i foreningen, og det kan du jo s√•m√¶nd have ret i, da du har v√¶ret medlem s√• godt som siden starten i 1970 ‚Äď heraf de sidste mange √•r som formand.

Ingen har som du v√¶rnet om Skagen M√łntsamlerforening, og hele tiden har du fors√łgt at holde samling p√• ‚ÄĚtropperne‚ÄĚ. Ikke mindst har du altid v√¶ret en god kammerat, og dern√¶st har du ogs√• altid taget dig af medlemmernes ve og vel. Vi har altid kunnet komme til dig, og vi har altid f√•et en fair og reel behandling. Dit arbejde for foreningen, har altid v√¶ret til ug med kryds og slange.

I de sidste par √•r, har vi observeret, du er begyndt at s√¶lge lidt ud af din samling, men vi ved, at det for det meste er dubletterne af m√łnter, sedler, postkort fra L√¶s√ł og nissekort der ryger, s√• vi g√•r ud fra, din samlerinteresse ikke forn√¶gter sig, og du forts√¶tter som menigt medlem i foreningen p√• livstid.

Tak er kun et fattigt ord, men jeg bruger det alligevel. I den forbindelse mener jeg, for dine mange √•r i foreningen, og hvad du har udf√łrt.

Vi håber at se dig i foreningen i mange år endnu.

Med disse ord vil jeg hermed som n√¶stformand udn√¶vne dig til √¶resmedlem for livstid af Skagen M√łntsamlerforening.

Hjertelig tillykke.

Alle rejste sig og udråbte et trefoldigt leve for det nye æresmedlem.

 

Tekst og fotos: Cille Str√łm

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Formandsskifte i m√łntsamlerforeningen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER