Lions Club Skagen-Anna Ancher hjælper Nepal ofre direkte

Lions Club Skagen-Anna Ancher hjælper Nepal ofre direkte

7. juni 2015 - kl. 11:24 - af

Lions Club Skagen-Anna Ancher har bidraget med kr. 5.000 til en ekstradonation p√• ¬Ĺ mio kr. til de stakkels jordsk√¶lvsramte i Nepal. Det er Danske Lions Klubbers Katastrofehj√¶lp (DLKH) har netop bevilget yderligere 500.000 kroner til hj√¶lpearbejdet i Nepal efter jordsk√¶lvet den 25. april 2015. Den samlede donation til Nepal fra Katastrofehj√¶lpen udg√łr herefter 1 million kroner.

Via Lions eget internationale netværk

– Denne donation effektueres 100% gennem Lions, alts√• fra Lions i Danmark til Lions i Nepal. Det princip, Lions til Lions, prioriterer vi meget h√łj i Lions, siger klubbens pr√¶sident Lene Kongerslev – P√• den m√•de sikrer vi, at pengene uden omkostninger g√•r 100 pct. til ofrene ude i Nepals ber√łrte omr√•der.

Hver en krone tæller

Pengene fordeles mellem Lions Suduroy`s venskabsklub, Lions Gliese Katmandu, Lions Dharan East og Lions S√łller√łds venskabsklub Lions Bishal Bazar, samt til nationale Lions Nepals centrale n√łdhj√¶lpskasse, hvorefter den vil fordele midlerne til de mest tr√¶ngende katastrofeomr√•der.

РVed at bruge vore nepalesiske Lions klubber, der ligesom os arbejder gratis, får vi mest mulig hjælp for pengene, slutter klubbens præsident, Рog det er der virkelig brug for i Nepal.

Danske Lions Klubbers Katastrofehjælp
giver gerne yderligere oplysninger. Kontakt formand Steen Rummenhoff på mobil 21 39 29 98 eller Lions Club Skagen- Anna Ancher på mobil 60 92 89 69.

Danske Lions Klubbers Katastrofehjælp
Danske Lions Klubbers Katastrofehj√¶lp f√•r stillet midler til r√•dighed af de lokale danske Lionsklubber til at yde hj√¶lp ved katastrofer og n√łdsituationer her og i udlandet. Lions Katastrofehj√¶lp har siden etableringen i alt doneret over 30 millioner kroner.

 

L√¶smere p√• www.lions.dk/Her st√łtter vi.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lions Club Skagen-Anna Ancher hjælper Nepal ofre direkte' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER