Tag med på byvandring i det charmerende Gl. Skagen

Tag med på byvandring i det charmerende Gl. Skagen

17. juni 2015 - kl. 7:12 - af

Fra torsdag den 25. juni og sommeren igennem indtil den 27. august kan du nu komme med på en spændende byvandring med guide i det charmerende Gl. Skagen. Undervejs kommer I forbi kendte steder såsom Ruths Hotel, Kikkerbakken og Solnedgangspladsen, men der bliver også mulighed for at se nogle af områdets fine hemmelige steder.

Turen starter ved Ruths Hotel, hvor du kan høre hotellets fascinerende historie, hvor det efter sigende også spøger. Turen fortsætter på den specielle kirkegård, der ligger ved siden af Ruths Hotel. På kirkegården ligger mange spændende personligheder begravet, og dem fortæller guiden også om.

Solnedgangspladsen er et af de mest kendte steder i Gl. Skagen, som Skagboer såvel som sommergæster valfarter til for at lade sig betage af de smukke solnedgange ved kysten. Men kysten ved Solnedgangspladsen er også et sted med travl skibstrafik og mange dramatiske historier på samvittigheden, som guiden vil fortælle mere om.

Byvandringen fortsætter ud på de små hemmelige stier og veje i Gl. Skagen, hvor I også kommer forbi nogle af områdets smukke huse.

Herefter afsluttes turen på Kikkerbakken med den betagende udsigt over Gl. Skagens røde tage og den smukke kyst.

Varighed:     1½ time

Tilmelding:   Skagen Turistbureau senest samme dag kl. 12:00. Max. 20 deltagere.

Pris:               Kr. 90,- som betales senest samme dag på Skagen Turistbureau. Børn t.o.m. 12 år gratis.

Mødested:    Ved Ruths Hotel

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Tag med på byvandring i det charmerende Gl. Skagen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger