F√łdselsdag i fin form

En del medlemmer m√łdes efter tr√¶ningen over en kop kaffe eller lidt mere. Er der en s√¶rlig anledning, serveres der br√łd til. Her fejres b√•de guldbryllup, f√łdselsdag - og 25-√•rsjubil√¶et, p√•stod deltagerne.

F√łdselsdag i fin form

9. september 2015 - kl. 6:40 - af

SMC: 25 år med selvstændig bestyrelse, valgt af alle medlemmerne.

For 26 √•r siden m√•tte det privatejede Skagen Motionscenter p√• Skarp√¶svej, ejet og drevet af Helle og Bjarne Frederiksen, i oktober 1989 lukke 3 √•r efter starten p√• grund af √łkonomiske problemer. Det var for sv√¶rt at leve af at drive et privat motionscenter i Skagen uden fremmed kapital.

Det efterlod imidlertid mange frustrerede brugere, som heldigvis besluttede at g√łre noget ved situationen, eftersom de mente, at behovet for et styrke- og motionscenter stadig var der. Det m√•tte bare gribes an p√• en anden m√•de.

Bygningerne p√• Skarp√¶svej, hvor Skagen Motionscenter ogs√• i dag ligger, blev k√łbt af k√łbmand Mark Leslie fra Ringk√łbing. Derved undgik man tvangsauktionen. Stedet forpagtedes til Helle og Bjarne Frederiksen, og det blev overladt til Helle Frederiksen og en kommende brugerforening at forts√¶tte driften i det nye √•r.

Foreningen stiftet

Allerede d. 5.januar 1990 blev der i Skagenhallen afholdt et orienterende m√łde for Skagen Styrke- og Motionsklub. Der m√łdte 57 interesserede frem for at sikre fortsatte tr√¶ningsmuligheder i Skagen. D. 9. januar stiftedes foreningen Skagen Styrke- og Motionsklub, senere forkortet til Skagen Motionscenter eller blot SMC, da den dengang ret skarpe skelnen mellem motionister og styrketr√¶nere gjorde det n√łdvendigt at n√¶vne begge parter i navnet. Heldigvis er den mods√¶tning i dag et overst√•et kapitel. Begge parter lever i dag fint med hinanden, ogs√• fordi man ved, at begge parter kan tilf√łre centret n√łdvendig energi og tiltr√¶kningskraft, og mange i √łvrigt tr√¶ner begge former.

I 1990 gik det st√¶rkt. D. 10.januar slog centret atter d√łrene op for medlemmerne ‚ÄĚefter en omgang reng√łring‚ÄĚ, som der stod i Skagens Avis. Helle Frederiksen stod som daglig leder, mens bestyrelsen havde det overordnede ansvar for at f√• det hele til at l√łbe rundt.

Prisfald

√Öbningstider og priser var som f√łr. P√• hverdage var der √•bent fra 9-12 og fra 13-22. L√łrdag kun fra 9-14. S√łndag var der lukket. Det kostede 200 kr. om m√•neden og 150 kr. for pensionister. Faktisk et af de f√• steder i samfundet, hvor priserne s√•ledes er faldet i l√łbet af de 25 √•r. 3 m√•neders fri tr√¶ning f√•s s√•ledes for 498 kr., og i dag, hvor alle har eget n√łglekort, er der til geng√¶ld √•bent hver dag for medlemmerne mellem klokken 5 om morgenen og klokken 23 om aftenen. Til geng√¶ld er der ikke betjening ved skranken s√• l√¶nge, og bestyrelsen arbejder her i efter√•ret videre med planer om at udvide de elektroniske muligheder for b√•de kontingentbetaling og nemmere g√¶steadgang til centret ikke mindst i turists√¶sonen.

De forl√łbne 25 √•r har haft sine op- og nedture. I dag er foreningen i god g√¶nge. Man er fortsat afh√¶ngig af de mange frivilliges indsats b√•de som vagter og i vedligeholdelsen af centret. Der er en venlig tone og et godt socialt sammenhold, ogs√• p√• tv√¶rs af generationerne. N√•r de tidlige morgentr√¶nere har forladt centret ved 8-tiden, tager i formiddagstimerne de lidt √¶ldre brugere over. Det er ikke helt us√¶dvanligt, at tr√¶ningen efter slutbadet liiige rundes af over en kop kaffe og en vending af den lokale verdenssituation. Senere p√• dagen tager s√• lidt yngre generationer over, og efter arbejdstids oph√łr kommer ‚ÄĚdet arbejdende folk‚ÄĚ, uden at man kan tale om en skarp opdeling dagen igennem.

Udover de individuelle medlemmer kommer s√• ogs√• i ugens l√łb en r√¶kke hold, som tr√¶ner f√¶lles aktiviteter, afh√¶ngig af interesser og mulighederne for at finde de rette instrukt√łrer. De seneste √•r har det is√¶r v√¶ret gratis tilbud for alle medlemmer efter f√łrst til m√łlle-princippet.

Forandringer og forbedringer

Foreningens bestyrelse har de seneste √•r brugt en del midler p√• vedligeholdelse og modernisering af ejendommen p√• Skarp√¶svej. Der er udf√łrt en r√¶kke energibesparende foranstaltninger i form af isolation, solvarmeanl√¶g (til badevandet, som der g√•r en del af) og naturgasfyr, lige som al belysning nu sker via elbesparende, automatikstyrede LED- armaturer, hvilket man klart har kunnet se p√• elregningerne.

Det har i √•renes l√łb kostet en del kroner, at foreningen har villet leve op til sine sociale forpligtelser ved at holde eksempelvis doping-sp√łgelset fra d√łren. Det er sket gennem medlemskabet af organisationen Anti Doping Danmark, hvorved man som medlem accepterer uvarslede kontrolbes√łg i centret. Bestyrelserne har i tidens l√łb aldrig v√¶ret i tvivl om n√łdvendigheden, ogs√• selv om man derved har m√•ttet bede medlemmer finde et andet sted at tr√¶ne.

Snart med hjertestarter

For foreningen var det en stor opmuntring, at Lions Club i Skagen i forsommeren opfyldte et l√¶nge n√¶ret √łnske om at anskaffe en hjertestarter. Den er lige nu ved at blive indk√łbt og installeret udenfor centret, s√• det ikke blot bliver brugerne, der ‚ÄĚi v√¶rste fald‚ÄĚ kan f√• nytte af den men ogs√• beboerne samt ansatte i det n√¶rliggende omr√•de. Det er alle i centret meget taknemmelige for.

 

Starten p√• alt dette ligger for foreningen 25 √•r tilbage. N√•r bestyrelsen alligevel har valgt i √•r at nedtone begivenheden, er det, fordi der skulle g√• et par √•r yderligere, f√łr man s√• at sige blev herrer i eget hus, da man fik mulighed for at overtage ejendommen p√• Skarp√¶svej. De begivenheder skal der lige forskes lidt mere i, men om et par √•r kommer s√• for Skagen Motionscenter det helt rigtige 25-√•rsjubil√¶um, men under alle omst√¶ndigheder mener foreningens bestyrelse nok, at man kan fastsl√•: Skagen Motionscenter har vist, at det er kommet for at blive! Den opfattelse bevises af, at medlemstallet over √•rene er vokset fra de oprindelige 57 til i dag over 1000 medlemmer, som har deres gang i centret i √•rets l√łb.!

Det er VORES alle sammens center

Selv om det for 25 √•r siden ikke gik med det private ejerskab, f√łler mange medlemmer og her ikke mindst de frivillige og bestyrelsen et s√¶rligt ejerskab til og ansvar for Skagen Motionscenter. Som bestyrelsesformanden, Laila Madsen udtrykker det:

 

Vi pr√łver at f√• alle til at hj√¶lpe med at passe p√• VORES center. Vi har det lige nu til l√•ns, men vi skal ogs√• levere det videre til fremtidige brugere i god stand. 25 √•r er jo ingen alder, n√•r opbakningen er der!

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'F√łdselsdag i fin form' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER