
Der var dĂŠkket op med popcorn, slik og sodavand i biografens kiosk, da superligaholdet kom for at se Sommeren â92. Privatfoto.
Superligaen i Skagen Bio
13. september 2015 - kl. 8:46 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
For fodboldfans er det ingen hemmelighed, at Hobroâs superliga-hold har haft det svĂŠrt i Ă„r â i hvert fald indtil holdet i sidste uge slog til i en pokalkamp mod Vejle.
Den 25-mand store spillertrup var fra torsdag til sĂžndag i sidste uge pĂ„ trĂŠningslejr i Skagen, og truppen nĂžjedes ikke med at trĂŠne pĂ„ SiKâs baner.
Torsdag aften var âtrĂŠningenâ flyttet til Skagen Bio.
Holdets ledere havde set, at Skagen Bio har den nye danske succes-film Sommeren â92 pĂ„ programmet i denne uge, og de kontaktede biografforeningen for at hĂžre, om det var muligt at lave en slags for-premiere i forbindelse med trĂŠningslejren, og det var det.
– Egentlig mĂ„tte vi ikke vise filmen fĂžr i denne uge, men da der var tale om et lukket arrangement â og mĂ„ske ogsĂ„ fordi det var et arrangement, hvor der var fokus pĂ„ fodbold pĂ„ bĂ„de lĂŠrredet og i salen, var der ingen problemer med at fĂ„ tilladelsen, fortĂŠller Peter Bro fra biografforeningen.
Og da spillere, trĂŠnere og Ăžvrige ledere mĂždte op i kulturhus Kappelborg torsdag aften var der dĂŠkket op med popcorn, Pingvin-poser med slik og cola og sodavand i biografens kiosk.
Spillere og trĂŠnere var begejstrede for arrangementet â og mĂ„ske ikke mindst for filmen, der har fokus pĂ„ fodbold-EM og isĂŠr pĂ„ landstrĂŠner Richard MĂžller Nielsen og de problemer, han havde.
Danmark vandt EM i 1992 selv om vi absolut ikke var favoritter pÄ forhÄnd.
Hobros kommende kampe i superligaen vil vise, om holdet har taget ved lĂŠre af, hvad landsholdet prĂŠsterede i Sommeren â92.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Superligaen i Skagen Bio' til en bekendt