
Vraget efter svenska m/s Fenix, strandet jan. 1920
Alle mand til årerne!
20. september 2015 - kl. 14:06 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I bølger så høje som klitter.
Siden 2008 har man på Kystmuset Skagen kunnet høre forskellige dramatiske strandingsberetninger hver mandag i vintermånederne under den samlede overskrift ”Alle mand til årerne!”.
Til oktober starter endnu en sæson med beretninger fra det barske liv som redningsmand i Skagen i 1800-tallet. Der lægges ud med historien om den tyske kutter Almuths forlis ved Skagen i 1900 i sydøstlig storm og stærk nordgående strøm. Mørket og den kraftige regntykning gjorde, at det forliste skib først blev set kl. 7 om morgenen. På det tidspunkt havde de fem desperate søfolk klamret sig til rigningen i hele syv timer!
I bølger så høje som klitter og stærk nordgående strøm kæmpede redningsmændene i timevis fra deres åbne roredningsbåd for at redde livet på de fem søfolk.
Hvordan det videre gik, kan man høre på Kystmuseet Skagen mandag d. 5. oktober kl.13.30-15.00.
Der gives også en kort omvisning i museets Mindehal og redningsstation, så tilhørerne får god baggrundsinformation bl.a. omkring redningsmændenes løn- og ansættelsesvilkår.
På nær mandag d.12. oktober afholdes strandingsberetningerne mandage kl. 13.30 til 15.00 i oktober og november samt den første mandag i december.
Arrangementerne er gratis for museets gæster og hvert arrangement afsluttes med en hjemmelavet bjesk og en varm kop kaffe eller the.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Alle mand til årerne!' til en bekendt