
Skagen Marathon 2014: Børge Bondeven Frederiksen krydser mülstregen efter at have tilbagelagt de 5,5 km pü lidt over 57 min.
Progressiv sclerose ingen hindring
2. oktober 2015 - kl. 7:51 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Nür Skagen Marathon løber af stablen pü lørdag, vil det helt sikkert vÌre en stor udfordring for mange af løberne.
Det er det i høj grad ogsü for sclerose-ramte Børge Bondeven Frederiksen. Børge fik diagnosen progressiv sclerose i 2009.
Efter et trÌningsophold pü Montebello i Spanien i 2010, sü Børge en reklame for det første Skagen Marathon. PrÌcis pü det tidspunkt traf Børge en beslutning. En beslutning om, at ingen skulle fortÌlle ham hvad han kunne og i alt fald ikke hvad han ikke kunne.
Pü davÌrende tidspunkt havde Børge en meget kort gangafstand pü 100 til 200 meter.  Nu startede en intens og mülrettet trÌningsindsats. I begyndelsen meget korte løbeture, men efterhünden lÌngere og lÌngere strÌk. Det store trÌningsarbejde blev belønnet, da Børge stillede op i Skagen Marathon 2010 og gennemførte ruten pü 11 km.
I morgen, lørdag, er Børge igen til start, nür Skagen Marathon løber af stablen for 6. gang. Som sidste ür er det 5,5 ruten Børge skal ud pü.
– Jeg deltog ogsĂĽ i Skagensløbet i ĂĽr pĂĽ 6,5 km og var tilmed 14 min. hurtigere end jeg var sidste ĂĽr, siger Børge Bondeven Frederiksen til SkagensAvis.
– Jeg har dage, hvor jeg nĂŚsten ingenting kan, men hvis jeg har vĂŚret ude og løbe en tur pĂĽ stranden, sĂĽ fĂĽr jeg meget mere energi, slutter Børge Bondeven Frederiksen.
3 kommentarer til “Progressiv sclerose ingen hindring” under annoncerne.



















Super sejt…..Pøj pøj…..
Hej Børge
Jeg beundrer dig for din indsats du er en slider og jeg er sikker pĂĽ du nĂĽr det du vil,
men skulle der mangle lidt sĂĽ ved vi slle at du har gjort det du kunne og lidt mere en det
tillykke med det du nür pøj pøj Børge
SUPERFLOT, Børge đ
Du er SĂ SEJ <3
PĂJ PĂJ i morgen !!!
Kh Birgit