Smidigere genoptjeningskrav skal have topprioritet i nyt dagpengesystem

Finn Jenne.

Smidigere genoptjeningskrav skal have topprioritet i nyt dagpengesystem

4. oktober 2015 - kl. 5:33 - af

84 procent af medlemmerne hos 3F Frederikshavn bekymrer sig om genoptjeningskravene i det nuv√¶rende dagpengesystem. Det viser en ny unders√łgelse blandt medlemmerne. Afdelingsformand, Finn Jenne, siger, at resultatet bekr√¶fter, at en lettere, lempeligere og l√łbende genoptjening skal have f√łrsteprioritet, n√•r politikerne skal skrue et nyt dagpengesystem sammen.

Medlemmerne i 3F Frederikshavn ser med stor bekymring på de skrappe krav til at genoptjene retten til dagpenge. Hele 84 procent er bekymrede for genoptjeningsperioden, som i 2010 blev fordoblet til 52 uger.

Det viser en sp√łrgeskemaunders√łgelse blandt medlemmerne i 3F Frederikshavn, hvor 245 har deltaget.

If√łlge Finn Jenne bekr√¶fter unders√łgelsen, at politikerne b√łr prioritere at f√• skabt nogle meget mere smidige og moderne genoptjeningsregler, n√•r de om kort tid skal skrue et nyt dagpengesystem sammen:

–¬†¬†¬†¬†¬† Vores medlemmer skriger p√• en l√łsning p√• problemerne med genoptjening af dagpengeretten, og jeg er enig med dem. Det giver ingen mening, at det i dag er s√•dan, at en arbejdsl√łs 3F‚Äôer, der f√•r en deltidsstilling i et halvt √•r, ikke sparer op til √©n eneste dags dagpenge, siger Finn Jenne og forts√¶tter:

–¬†¬†¬†¬†¬† Regeringen siger hele tiden, at det bedre skal kunne betale sig at arbejde. Hvis det ogs√• g√¶lder for de arbejdsl√łse, s√• b√łr politikerne satse p√• en model med l√łbende genoptjening af dagpengeretten.

Formanden henviser med sin kommentar til den verserende diskussion om at √¶ndre genoptjeningsreglerne for dagpenge. 3F √łnsker fleksible genoptjeningsregler: Alt arbejde skal give ret til en ny dagpengeperiode ogs√• kortvarigt arbejde:

–¬†¬†¬†¬†¬† Forslaget bel√łnner folk for at g√łre en indsats, i stedet for at straffe dem. Det er sund fornuft med fleksible genoptjeningsregler, og det er mig fuldst√¶ndig ubegribeligt, at landets finansminister allerede har v√¶ret ude i medierne og skyde ideen om fleksibles genoptjeningsregler ned, udtaler lokalformanden.

Det overrasker ikke Finn Jenne, at det særligt er genoptjeningskravene som optager medlemmerne. Formanden peger på, at rigtig mange lokale 3F’ere gerne vil arbejde, men at de fortsat er plaget af ledighed:

–¬†¬†¬†¬†¬† 30 procent af vores medlemmer her i 3F Frederikshavn har inden for de sidste to √•r v√¶ret ber√łrt af ledighed i en kortere eller l√¶ngere periode. Det er et faktum, som engang imellem bliver glemt i debatten p√• Christiansborg, slutter formanden.

Fakta om unders√łgelsen:

–¬†¬†¬†¬†¬† 84 procent af medlemmerne i 3F Frederikshavn svarer i unders√łgelsen, at de er meget eller delvist bekymrede for, at genoptjeningsperioden er fordoblet til 52 uger.

–¬†¬†¬†¬†¬† Sp√łrgeskemaunders√łgelsen blev foretaget i april 2015, som en del af en landsd√¶kkende unders√łgelse, hvor i alt 22.850 3F-medlemmer svarede.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Smidigere genoptjeningskrav skal have topprioritet i nyt dagpengesystem' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER