Trylle Tirsdag på Ålbæk Bibliotek
2. november 2015 - kl. 15:41 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Børnebibliotekaren læser højt tirsdag den 3. november, kl. 10.30, på Ålbæk Bibliotek, og det er dig, der vælger hvilke historier, vi skal læse – dagens tema er ordet trylle – ikke som i tryllekunstner, men som i støv fra tryllefeer og magiske fortællinger.
Det bliver en aldeles fortryllende formiddag på Ålbæk Bibliotek med tryllestøv, magi og spådomme, hvem elsker ikke de klassiske eventyr af H. C. Andersen og Brødrene Grimm eller andre gode historiefortællinger om prinser og prinsesser, der bliver forvandlet eller den fattige pige og dreng, som vinder det halve kongerige, prins eller prinsesse? lyder spørgsmålet fra Ålbæks Børnebibliotekar.
I løbet af efteråret tager børnebibliotekarerne på ugens hverdage et nyt emne op – Magisk Mandage, Trylle Tirsdage, Obskur Onsdage, Tyrannisk eller Tossede Torsdage og Fortryllet Fredag, så kig endelig forbi biblioteket på de fantastiske eventyrdage.
Du er med til at vælge hvilke eventyr din bibliotekar skal læse højt, og der er masser at vælge mellem – denne gang holder vi altså (for)Tryllende Tirsdag.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Trylle Tirsdag på Ålbæk Bibliotek' til en bekendt