
Drøftelse af pladser i specialbørnehave udsat
19. december 2015 - kl. 6:54 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Børne- og Ungdomsudvalget har på udvalgets seneste møde haft en samlet placering af pladser i specialbørnehave på dagsordenen. Af referatet fra mødet fremgår det, at udvalget har drøftet sagen, men også samtidig udsat den til videre behandling på udvalgets møde i januar måned.
På dette møde vil man indbyde repræsentanter for hvor Børnehaven Abildvej i Frederikshavn og Bødkergården i Østervrå til at deltage i de videre drøftelser.
Frederikshavn Kommune har siden 2007 haft i alt 15 specialpladser til børn mellem 0-5 år, der på grund af betydelig og varig nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne har et særligt behov for støtte og behandling.
I budgettet for 2016 blev forslaget om at samle specialgrupperne i ét tilbud vedtaget. Det sker for at opnå en besparelse på 600.000 kr. Pladserne har hidtil været samlet i to daginstitutioner med 8 pladser i Bødkergården i Østervrå og 7 pladser i Abildgård Børnehave i Distrikt Øst i Frederikshavn. Begge steder har lokaler, der er særligt indrettet til formålet. Pt. er belægningen kun 7 pladser i alt, 1 i Bødkergården og 6 i Abildgård Børnehave. De nuværende 7 børn i specialgrupperne kommer alle på nær én fra Frederikshavn. Den ene har bopæl i Skagen.
Med baggrund i børnenes bopæl – og dermed forventede udgifter til transport har Center for Børn og Skole foreslået, at specialpladserne fremover samles i Abildgård Børnehave.
Det foreslås desuden, at de allerede indskrevne børn forbliver i deres tilbud. Sammenlægningen skal dermed ske fremover ved visitation af nye børn til specialgruppe.
I anlægsbudgettet for byggeprojekter i Bæredygtigt Børneområde er der disponeret midler til ny større institution på Abildvej i Frederikshavn i 2017-2018. Heri indgår nye rammer til specialgruppen. Det vurderes, at behovet for specialpladser, indtil nybygningen er klar, kan opfyldes i de eksisterende bygningsrammer i Distrikt Øst. Distriktsbestyrelsen i Distrikt Øst har fremsat bekymring for sammenlægningen og de konsekvenser, som forældre med børn i specialgruppen kan opleve. Bestyrelsen har opfordret til, at forældrene inddrages i beslutningen om placeringen af den sammenlagte specialgruppe.
Tekst af Per Rye

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Drøftelse af pladser i specialbørnehave udsat' til en bekendt