Læserbrev ang. Skagen Efterløn- og pensionistklub

Læserbrev ang. Skagen Efterløn- og pensionistklub

18. marts 2016 - kl. 8:58 - af

Skagen Efterløn- og pensionistklub sidder til leje i en ejendom i Skagen.

Udlejeren mangler penge til renovering  og henvender sig til klubben for at få hjælp. Klubbens bestyrelse synes, det er en god ide og bevilliger udlejeren et beløb på ca. 1 1/2 års husleje. Beløbet svarer ca, til de midler,der  ydes klubben af Frederikshavn Kommune i § 18 tilskud og som klubbens sponsorer 3F og Skagen Havn bidrager med.

Det havde været på sin plads, at bestyrelsen havde spurgt medlemmerne om deres mening før så stor en bevilling.

Men det er jo altid lettere at bruge andres penge.

Kære bestyrelse,  jeg vil ønske jer en god sommer i Vandtårnet.

Kaj Hansen
Fænøvænget 8
9990  Skagen

8 kommentarer til “Læserbrev ang. Skagen Efterløn- og pensionistklub” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

8 kommentarer til “Læserbrev ang. Skagen Efterløn- og pensionistklub”

 • Anders Wael Møller

  Til Kaj Hansen
  Skødet overdrager Drejerstien 9 til Den Selvejende Institution VIRKELYST, dateret af modtager den 24/9-2001 og af sælger den 29/10-01. Du er velkommen til hos mig at se en kopi af skødet.

  Medlem af forretningsudvalget for Virkelyst
  Anders Wael Møller
  Ydunsvej 17
  9990 Skagen

 • Til Else Vernersen

  Jeg kan oplyse, at klubben iflg. Virkelyst hjemmeside har ca. 145 medlemmer, så 1/5 er vel ikke helt forkert.
  Jeg kan blot konstatere: enten kan eller vil du ikke besvare mine spørgsmål.

 • Kurt Trier Pedersen

  Til formand Else Vernesen.
  Der står da vist heller ikke noget om bestyrelsen, bare kan skalte og valte med foreningens økonomiske midler som det passer den.
  Det er da vist også den første bestyrelse jeg kender til der bare ignorere det faktum, at alle bevillinger ligesom årets budget, kun kan og skal vedtages på en lovlig varslet generalforsamling.
  Her er der ikke tale om en bestyrelse ikke skal kunne tage beslutninger, det skal den selvsagt kunne, men den har ikke beføjelse til at støtte andre institutter uden generalforsamlingens samtykke.
  Sådan har det altid været og det bør det også blive ved med at være.

  Mvh. KTP.

 • Else Vernersen

  Kaj Hansen, Vær rar at læse vedtægterne igen, der står vist ikke noget om at bestyrelsen ikke må tage beslutninger. du skriver at der ikke på mødet var mere end 1/5 af medlemmerne til stede, det er ikke korrekt.
  Med hensyn til “lån” til “Virkelyst” blev medlemmerne orienteret 14 dage før afstemningen, vi i bestyrelsen ville ikke tage beslutningen om dette, der blev afstemning, medlemmerne ønskede ikke ekstraordinær generalforsamling vedr. dette emne. det kom heller ikke på ordinær generalforsamling, da ” Virkelyst” trak forespørgslen tilbage, du var jo selv til stede og ytrede dig ifølge min hukommelse, så hvordan kan du sætte spørgsmålstegn om dette. I øvrigt er dette ikke stedet at diskutere, så hermed det sidste i denne sag fra mig. Else Vernersen

 • Til Else Vernersen – Formand for Skagen Efterløn & Pensionistklub

  Til din orientering kan jeg oplyse, at jeg har læst klubbens vedtægter før min indmeldelse i sept. 2015. Ligeledes har jeg forårsprogrammet for 2016. Tallene jeg nævnte står i klubbens årsregnskab for 2015 dateret 2 jan. 2016. Desuden har jeg ikke med et ord nævnt, at klubben bruger kommunens tilskud og Skagen Havns penge til Virkelyst.
  Det er korrekt, at jeg ikke deltog i mødet. Jeg har fået oplyst, at der var 31 medlemmer tilstede incl. bestyrelsen svarende til ca. 1/5 del af klubbens medlemmer- Jeg synes, det havde været på sin plads, at medlemmerne var blevet varslet om, at der skulle drøftes bevilling til Virkelyst den dag, så medlemmerne havde haft mulighed for at være tilstede.
  Før jul blev der drøftet lån til vinduer til Virkelyst, og det blev besluttet af medlemmerne trods modstand fra bestyrelsen, at spørgsmålet skulle op på generalforsamlingen d. 15 jan. 2016. Hvorfor skulle tilskuddet denne gang ikke op på en ekstraordinær generalforsamling? Jeg spørger bare.
  Desuden ser jeg frem til, at få svar fra Anders W Møller på spørgsmålet, hvem der ejer ejendommen Drejerstien 9, Skagen.

 • Else Vernersen

  Kaj Hansen, før man begynder at udtale sig vha. læserbreve ang. Skagen Efterløn og Pensionistklub, kunne det være en god ide at sætte sig ind i tingene.
  Skagen Efterløn og Pensionistklub får som andre klubber der arbejder med frivillig socialt arbejde, tilskud fra kommunen. Dette skal bidrage til drift, aktiviteter mm., derudover har vi fået bevilliget ( 2015) et beløb fra Skagen Havn til aktiviteter. som du skriver har vi også indtægter fra Vandtårnet, og der sidder medlemmer der gerne yder en ekstra indsats for klubben, et par dage eller mere, samtidig er der så lidt opsyn med de offentlige toiletter samt vort gamle tårn. dette er sammen med kontingent vor hoved indtægt.
  Vi har mange aktiviteter i Klubben, både ture ud af byen, foredrag, underholdning samt det vigtigste, socialt samvær som består af snak og sang m.m.
  Du Kaj Hansen, deltog ikke i det møde hvor aftalen mht. annerkendelse og støtte til “Virkelyst” blev til, hvis du havde været til stede, havde du oplevet den opbakning der var til huset
  nogle medlemmer mente endda vi støttede for lidt, og var villige til at ” gribe til egne lommer ” for at yde det de mente var rimeligt.
  At Ytre sig om at vi i Skagen Efterløn og Pensionistklub bruger kommunens og Skagen Havns penge til “Virkelyst, er din udlægning, og jeg håber da du er kommet på bedre tanker.
  mvh. Else Vernersen, formand for Skagen Efterløn og Pensionistklub

 • Som medlem af forretningsudvalget for Virkelyst, bedes du oplyse, hvilket navn der står på skødet for ejendommen Virkelyst, Drejerstien 9, Skagen.
  På forhånd tak.

  Kaj Hansen
  Fænøvænget 8
  9990. Skagen

 • Anders Wael Møller

  Som medlem af forretningsudvalget for “Den Selvejende institution Virkelyst” udpeget af Skagen Efterløn- og Pensionistklub, må jeg lige rette en misforståelse.

  Udlejer er jo os selv.

  Institutionens formål er at drive et være- og aktivitetssted for interesserede foreninger/grupper i socialt netværksarbejde, fortrinsvis blandt ældre og pensionister.
  Virkelyst er til disposition for alle de brugene klubber. Økonomien baseres for største delen på tilskud fra Frederikshavn Kommune. Ledelsen vælges blandt klubberne.

  Taget på Virkelyst er i så dårlig stand, at vi nu søger at skaffe de nødvendige midler til en istandsættelse. Grundlaget søges ved forskellige fonde, men først vil vi kunne dokumentere en lokal opbakning til at bevare huset til de tiltænkte formål. I denne anledning er der rettet henvendelse til alle brugere af Virkelyst om et bidrag.

  Der er for nuværende givet tilsagn fra Civitan Grenen, Oculus Kunstgruppen, Skagen Bridge Klub og Skagen Efterløn- og Pensionistklub. Der afholdes generalforsamling i Virkelyst mandag, hvor der ventes tilkendegivelse fra øvrige klubber. Tilsagn for nuværende kr. 26.000.

  På mødet sidste fredag i Efterlønsklubben, blev det i øvrigt tilkendegivet, at man satte pris på Virkelyst som stedet at samles.

  Medlem af forretningsudvalget for Virkelyst
  Anders Wael Møller
  Ydunsvej 17
  9990 Skagen

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Læserbrev ang. Skagen Efterløn- og pensionistklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER