Ny bestyrelse i Aalbæk Borgerforening

Ny bestyrelse i Aalbæk Borgerforening

27. marts 2016 - kl. 11:08 - af

Redaktionen har modtaget nedenstående fra Aalbæk Borgerforening:

Vi har sat et nyt hold, som skal genrejse foreningen efter tomgang i 3¬Ĺ √•r. Foreningen har ligget underdrejet p√• grund af uafklarede forhold i forbindelse med salg af foreningens vandskadede ejendom Ndr. Strandvej 10, der husede Aalb√¶k B√łrnehave. Sagen er nu afsluttet med positiv udgang for foreningen, idet ejendommen er solgt og tabet eftergivet af kreditforeningen. Stor tak til kreditforeningen for dens velvilje i sagen.¬†¬† ¬†¬†¬†

Der er kommet ny formand. ¬†Tina Himmelstrup blev konstitueret af en enig bestyrelse. Tina afl√łser Margrethe Vejby, som √łnskede at udtr√¶de af bestyrelsen. Den nye bestyrelse vil gerne takke¬† Margrethe Vejby for den store indsats gennem de mange √•r som formand.

Aalb√¶k Borgerforenings fornemste opgave er at f√• medindflydelse p√• udvikling og beslutninger p√• de omr√•der, som kan komme √Ölb√¶k by og borgere til gavn. Dette kan kun lade sig g√łre ved at lytte til borgerne, og det g√¶lder om, at borgerne slutter op om vores lokalforening. Vi presser p√• for at skabe bedre vilk√•r for alle borgere i √Ölb√¶k ‚Äď b√•de de sm√• og de store.

Aalb√¶k Borgerforening starter kontingentindsamlingen. I l√łbet af de n√¶ste par uger kommer vores indsamlere forbi din d√łr. Kontingentet er kr. 100 pr. husstand (Par) eller kr. 50 pr. husstand (Enlig). Det vil v√¶re en stor hj√¶lp, hvis man har kontanter liggende til betaling af kontingentet. H√•ber I vil tage godt imod dem.

Vi har lavet en lille folder, som indsamlerne har med sig rundt. Folderen fortæller lidt om Aalbæk Borgerforenings virke og mål.

‚ÄĚSammenhold giver styrke‚ÄĚ er jo foreningens motto, og derfor tvivler vi ikke p√•, at b√•de nuv√¶rende og nye medlemmer vil st√łtte og v√¶re med til at genrejse Aalb√¶k Borgerforeningen.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny bestyrelse i Aalbæk Borgerforening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER