
Tag mor med pĂ„ museum – og giv hende blomster!
4. maj 2016 - kl. 7:02 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Det kan vÊre lidt af en opgave at finde pÄ en gave til Mors Dag. Men pÄ Skagens Museum er der, traditionen tro, smukke stiklinger af den historiske pelargonie til salg i museumsbutikken.
I sommer halvÄret kan du opleve de smukke, sart-lyserÞde pelargonier bÄde ude og inde pÄ Skagens Museum. Pelargonierne stammer tilbage fra det nedrevne Skagens Hotel, og kan fÞres helt tilbage til kunstnerkolonien.
De stiklinger, der bliver solgt i museumsbutikken pÄ BrÞndumsvej, er lavet af elever pÄ PMUŽs gartneri i Tolne. Der fÞlger en plantevejledning og et lille stamtrÊ med den enkelte plante.
Der er naturligvis adgang for alle til selve museumsbutikken, uden at betale entré til museet. Men skulle du fÄ lyst til at kigge ind i de smukke udstillinger, sÄ husk, at der altid er gratis adgang for alle under 18. SÄ mÄ du jo vurdere, om mor selv skal betale for sin billet.









_1.jpg)






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Tag mor med pÄ museum - og giv hende blomster!' til en bekendt