Billardklubben fyldte 60 år

Den nuværende, og tre tidligere formænd for Skagen Billard Klub. Martin Olesen, Jan "Skimmer" Nielsen (1993-1997 + 2015 ) Poul Erik Jochumsen (2012-2014) og Henning Pedersen (1983)

Billardklubben fyldte 60 år

16. maj 2016 - kl. 10:51 - af

Skagen Billard Klub blev stiftet den den 12. maj 1956, på et møde der blev afholdt hos Anders Munk på Hollændervej. I starten var der kun 12 medlemmer, da man kun havde ét lejet bord. Da lejen for bordet var 50 kr. pr måned og lejen for lokalet var 40 kr. pr. måned forpligtigede de 12 medlemmer sig til at indbetale 50 kr. hver om måneden i to år.

Klubbens største arrangement til dato, var da man i april 2014 var vært ved DM i keglebillard.

““Alle gav en hånd med, så vi kunne lave et flot arrangement, for de 16 herrer og 8 damer der kom til Skagen for at afgøre hvem der i 2014 var Danmarks bedste i keglebillard”, fortæller Poul Erik Jochumsen, der i 2014 var formand for klubben”.

Klubben tæller i dag 47, og den drives udelukkende for medlemmernes kontingent og en masse velvillige sponsorer.

” Det er en stor dag for Billard Klubben at fylde 60 år, men klubben har også kun kunne overleve alle disse år med en fantastisk opbakning fra lokale sponsorer”, fortæller klubbens formand, Martin Olesen, og han fortsætter: ” Vi får ingen kommunal støtte, så det er faktisk så nemt: Ingen sponsorer – Ingen Klub !.

60 års jubilæumsdagen blev markeret ved åbent hus i klubbens lokaler på Skarpæsvej lørdag middag, og efterfølgende festede medlemmer, med påhæng, lørdag aften i Klitrosen.

 

2 kommentarer til “Billardklubben fyldte 60 år” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Billardklubben fyldte 60 år”

 • Martin Olesen

  Tak til dem der var med til at fejre skagen billard klub på vores 60 års dag… og tak for gaver i form af vin og penge..

 • Stort tillykke med den store dag for jeres flotte klub.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Billardklubben fyldte 60 år' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER